Neptunův trojzubec (Fred Vargas)

Komisař Adamsberg, kapitán Danglard – dvojka úspěšné současné francouzské autorky – a další členové pařížské kriminálky mají odletět do Kanady, aby získali poznatky ohledně zpracování genetických dat. Ještě před odletem Adamsberg zjišťuje, že v Alsasku došlo k vraždě, která způsobem provedení připomíná několik jiných z let dřívějších. Mimo jiné i tu, z které byl před třiceti lety podezřelý jeho bratr. Vraždy ale podle Adamsberga spáchal už přes patnáct let mrtvý soudce trojzubcem – a kdyby teď žil, rozhodně by nebyl žádný mladík.

Nechci prozrazovat příliš z této knihy, ale snad můžu říct, že dojde k další vraždě a komisařově schovávání se před zákonem. Chvíli mi to dokonce připomínalo nějakou napínavou knihu J. H. Chase. První polovina (nějakých 220 stránek) je možná někdy trošku rozvláčná, ne nezajímavá – třeba díky trochu odlišné francouzštině kanadských policistů, druhá polovina je však opravdová lahůdka, nutící číst pořád dál a dál.

Myslím, že jediná kniha s Adamsbergem, kterou jsem předtím četl (a první napsaná) – Muž s modrými kruhy, je méně napínavá, ale výborně napsaná. Ale i když se mi Neptunův trojzubec nezdá tak krásně napsaný, přijde mi čtivější a určitě stojí za přečtení. Ostatně, rozhodně bych doporučil i Muže s modrými kruhy.

Originál: Sous les vents de Neptune

Překlad: Kateřina Vinišová

Verše Victora Huga přeložil: Jiří Pelán

Vydal: Garamond, Praha 2007, edice Černá káva, svazek 7

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA