Noční jestřáb (Robert B. Parker)

U Parkerových románů nikdy nehrozilo, že by čtenáře pohřbily pod dlouhými popisy okolí nebo postav či jejich myšlenkových procesů. Vždy v nich byl důraz na dialogy a na stručná a jasná fakta. Obzvlášť v sérii s Jessem Stonem, který sice není žádný výřečný mluvka, ale má kolem sebe dost lidí, kteří knihu odmluví za něj a on jen párkrát řekne „Jo“.
O Jessovi je známo, že je velitelem policie v městečku Paradise, je rozvedený, ale svou bývalou ženu stále miluje, mívá problémy s alkoholem a má velmi otevřený vztah se Sunny Randallovou, hlavní postavou jiné Parkerovy série. Taky má rád klid, pořádek a samé šťastné lidi, což se v jeho městě zkomplikuje hned na několika frontách.
Tou první je ředitelka školy Ingersollová, která naštvala řadu rodičů tím, že před večerní zábavou kontrolovala, jestli mají její studentky vhodné spodní prádlo. Podivná pitomost, ale rodiče jsou znepokojení a žádají od náčelníka, ať to vyřeší. Na druhé straně však stojí ředitelčin manžel, právník z nejvýznamnější kanceláře ve státě, a ten zas zastává názor, že jestli bude Stone ten incident rozviřovat, tak se vážně naštve. Dalším prvkem, kalícím všeobecnou pohodu, se stává tajemný šmírák, sám sebe nazývající Noční jestřáb, jehož voyerská touha se stále stupňuje, jako se stupňuje rozhořčení žen s ložnicí u okna. Plus k tomu jako třešinku na dort náčelník potichoučku dumá, jak zrušit místní swingers party, kdy tatínek spí s úplně cizí paní a maminka s cizím pánem – a jejich děti to mírně traumatizuje. Bude to rušný měsíc…
Naštěstí může vše konzultovat se svým psychiatrem, popřípadě se Sunny. Její kamarád a ochránce Spike si totiž v Paradise otvírá druhý bar, a tak je Stoneova oblíbená občasná přítelkyně ve městě častěji. A oba mohou veliteli pomoci, ačkoli tohle není jejich série.
Jakkoli se Jesse Stone může někomu zdát letargický, pohodlný až mírně fatalistický, stále je to velký frajer, který dokáže ty pochybovače překvapit. Tady však bylo těch překvapení překvapivě pomálu, nikde žádná vražda, ani šokující zvrat se nekonal, všechno se v klídku vyřešilo k naprosté spokojenosti. Jen čtenář možná trochu ostrouhal, ale tohle je koneckonců Paradise v Massachusetts, a maloměsto si holt musí vystačit s málem…

Originál: Night and Day
Překlad: Michal Prokop
Vydal: BB art, 2010
263 stran
www.bbart.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA