Neviditelné stopy (Robert B. Parker)

Poslední autorova kniha, ve které se předvádí soukromý detektiv Spenser, je typická akční detektivka navazující na drsnou školu R. Chandlera a D. Hammetta. Hlavní hrdina bojuje proti všem možným neřádům, což se bohužel děje na úkor řešení zločinu.

Aby to bylo detektivka, je nutný zločin. Policie zatkne známého herce Jumba, který měl v hotelovém pokoji uškrtit mladičkou dívku během erotických hrátek. Jumbo byl v té době opilý, stejně jako jeho bodyguard Zetko. Spensera si jistá advokátka najme na to, aby našel důkazy o Jumbově nevinně.
V první třetině knížky se ještě, dejme tomu, hledá pachatel vraždy. Spenser se vrhá do případu, hledá stopy, vyslýchá svědky, snaží se najít motiv. Spojencem a pomocníkem mu je indián Zetko, kterého Jumbo propustil. Psychickou podporu mu pak dává jeho přítelkyně, psychiatrička Susan.
Čím dál víc je jasné, že řešení vraždy (ať už skutečné, nebo údajné) bude hrát druhé housle. Velký prostor naopak věnoval autor tomu, jak Spenser tráví se Susan volný čas. Ještě více prostoru dostává Zetko a jeho touha naučit se bojovat stejně jako Spenser. Vlastně se dá říci, že tu máme schéma: jedna kapitola Spenser a Susan, druhá kapitola: Spenser a Zetko, další kapitola: Spenser a vyšetřování.

Asi v polovině knížky vstupuje na scénu mafie, která do Jumba investovala peníze a nemůže si dovolit, aby byl usvědčený z vraždy. Mafii začíná vadit, že šťourá do případu a dost polopaticky mu vysvětlí, že toho má nechat. Spenser jako správný hrdina odmítne a případ vyšetřuje dál, a to i zadarmo. Mafie se naštve a od téhle chvíle si Spenser nemůže být jistý životem.
Jsou tady rvačky, Spenser nesčetněkrát dostane nakládačku, ale neztrácí humor a pronáší vtipy i ve chvíli, když na něj mafiáni míří pistolemi. Zero mu zdatně sekunduje a nebyla by to americká knížka, kdyby se tu neobjevily líbivé řeči o původních Američanech. Indiánská otázka se tu probírá docela dost a čtenář ví, že indián Zetko musí zůstat klaďasem až do konce. A to i přesto, že by příběh jen získal, kdyby se zjistilo, že vrahem byl právě Zetko.
Úlohy jsou rozdány a nijak se nemění. Spenser je hrdina bez bázně a hany, Zetko je snaživý učedník, který vzhlíží ke svému vzoru, psychiatrička Susan je krásná a občas knížku „obohatí“ psychologickými poučkami, které dle mého názoru zná každý středoškolák. Jumbo je tlustý, perverzní a slabošský herec, kterého zajímá jen on sám. Chybět nesmí policisté, právníci, mafiáni a další postavičky, bez kterých si neumíte akční detektivku představit.

Styl je výborný. Tempo je svižné, ničím se nezdržujete, nic se zbytečně nerozpitvává. Styl vás tedy nudit nebude. Pokud ale nejste přívrženci drsných akčních krimi, možná vás bude nudit příběh, protože tady se toho zas tak moc neděje. A vyřešení vraždy? To tady téměř chybí. Závěr je ve stylu: Jumbo něco tvrdí, ale nejsou na to důkazy. Má vůbec cenu posílat ho k soudu? Ale na nějaké smrti přece nesejde, hlavní je, že Spenser přežil a že si našel kamaráda indiána.

Originál: Sixkill (2011)
Překlad: Petra Klůfová
Vydalo nakladatelství BB art, Praha 2012
www.bbart.cz
254 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA