Noční hra: krimikomedie od scenáristů Šéfů na zabití

„Dnes večer někoho z vás unesou.“ Je to hra nebo není? Scenáristé Šéfů na zabití nyní režírují svou první krimi komedii.

Manželé Max (Jason Bateman) a Annie (Rachel McAdamsová) mají rádi soutěže a společenské hry všeho druhu. S přáteli pořádají u nich doma pravidelné herní večírky, kdy se soutěží na všechna možná témata. Musejí se ovšem vyhýbat dotěrnému a podivínskému sousedovi-policistovi (Jesse Plemons), a tak všechno probíhá v jakémsi polo utajení.

Max vždy žil ve stínu svého úspěšnějšího a atraktivnějšího bratra Brookse (Kyle Chanler). Žádný div, že není příliš nadšen z toho, když se bratr po čase objeví ve městě. Brooks však přijde s návrhem, ze kterého jsou všichni (až na Maxe) nadšeni – co takhle přejít na vyšší „level“ a zkusit nějakou pořádnou hru?

Jednoho večera pozve Brooks všechny do svého luxusního domu a zasvětí je do hry organizované jakousi agenturou, kdy má dojít k únosu jednoho z „hráčů“, přičemž ostatní se ho pokusí pomocí různých indicií najít. Cena pro nejúspěšnějšího pátrače je více než lákavá – Brooksova krásná červená Corvetta, po které Max vždy toužil. I on se tedy nechá strhnout, nicméně přepadení a únos Brookse je až příliš hodnověrný…

Když se v nějakém filmu objeví „hra na zločin“, divák může samozřejmě tušit, že se něco zvrtne a že všechno nebude nahrané. To je jeden ze základních pilířů k vystavění příběhu. Tvůrci Noční hry však chtěli tuhle zápletku převést do roviny krimikomedie, a tak si řekli, co by se stalo, kdyby se aktéři ocitli tváří v tvář skutečnému zločinu, ale neměli o tom ani potuchy a všechno považovali za hru. Proč ne, řeknete si, ale sami cítíte, že i tohle už tu bylo a že to bude chtít trochu novátorský přístup.

Že se ocitli tváří v tvář skutečnému únosu, zjišťují aktéři hry celkem brzy po úvodu. Trochu škoda, řekne si divák. Téma naznačené v traileru se rychle vyčerpalo a divák je tedy zvědavý, co bude dál. A právě tady, kdy se parta slušňáků snaží čelit bandě únosců, kteří bohužel respekt zrovna nebudí, to začíná pokulhávat. Některé akce jsou vtipné více, některé už méně, stejně jako průpovídky některých postav. Ty mají v mezičase kontrastovat mezi situací, ve které se aktéři ocitli a řešením jejich „obyčejných“ problémů. Dialog na pokračování o domnělé nevěře je ještě celkem úsměvný, debata o plánování rodičovství už tolik ne. Pobaví vyndávání kulky pomocí návodu na internetu nebo „očista sousedova psa“, samotná konfrontace s únosci už je slabší. Tvůrci se pak sice snaží různě manipulovat s diváky v podobě několika překvapení, co je hra a co není, ale obávám se, že už to nezachrání.

Ve filmu se přitom objeví několik zajímavě natočených momentů – pohled na dveře, které se zločinci snaží vyrazit, část honičky v autech nebo jedna z vydařenějších scén v domě s „Fabergého vejcem“. Nicméně když se divák začne těšit, že budou tvůrci v tomto nevšedním pojetí dané scény pokračovat, velmi rychle se vše vrací do standardu.

Foto: Vertical Entertainment

Velká část zajímavých a vtipných momentů Noční hry se odehraje v traileru. Snímek samotný je místy nedochucený guláš, spletenec zajímavých nápadů vyplněných vatou v podobě několika více či méně podařených scén. Režiséři John Francis Daley a Jonathan M. Goldstein pracovali jako scenáristé na ucelenějších a povedenějších komediích Šéfové na zabití 1 a 2, kde se také snažili trefovat do klišé různých krimi filmů. Nic proti přesunu na režisérské stoličky, ale scenáristickou činnost si možná měli podržet. Tentokrát scénář přenechali Markovi Perezovi, který má zatím za sebou čtyři neznámé a nepříliš úspěšné filmy. Daley a Goldstein film alespoň zachraňují vizuálním pojetím některých scén a osvědčenými hereckými tvářemi.

Jason Bateman si zahrál v obou „Šéfech“ a dá se říci, že je dnes osvědčenou komediální stálicí. Kyle Chandler (Světla páteční noci, Vlk z Wall Street) má charisma na rozdávání a i ve svých dvaapadesáti letech nepostrádá jiskru v oku a trošku pubertálního rošťáctví. Možná bude důvodem, proč divačky přihodí filmu pomyslnou hvězdičku navíc. Pro mužské diváky může být stejným důvodem stále půvabná Rachel McAdamsová (Nejhledanější muž, Spotlight). Skvělý a asi nejlépe propracovaný part předvedl Jesse Plemons, který se blýskl mimo jiné v Black Mass: Špinavá hra a seriálech Perníkový táta a Fargo. Pro mě je jeden z nejzajímavějších herců poslední doby. A abych nezapomněl, pro fanoušky seriálu Dexter je nachystáno v závěru příjemné překvapení…

Díky Noční hře možná na chvíli zapomenete na svět venku.  Je to komedie, u které se spíše usmíváte, než zasmějete, a zároveň máte pocit, že by šla udělat lépe. Byla by to dobrá televizní „oddechovka“ na sobotní večer, akorát byste si na ni v neděli ráno už nejspíš nevzpomněli anebo odpoledne dlouze přemýšleli, jak popsat scénu, která vás nejvíce pobavila.

Game Night
USA 2018

Česká premiéra: 1. 3. 2018

Režie: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein
Hrají: Rachel McAdams, Jason Bateman, Jesse Plemons, Kyle Chandler, Billy Magnussen, Chelsea Peretti, Kylie Bunbury, Camille Chen, Sharon Horgan, Lamorne Morris, Joshua Mikel, Kabby Borders, Kelly Johns, Candy Ibarra a další.

Délka: 100 minut
Mluveno: anglicky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: http://www.freeman-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-208989
Oficiální stránka: http://www.gamenight.movie/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA