Místo zločinu Plzeň: pachatel Hřebejk dopaden

Česká televize nedávno nasadila do pondělního vysílání šestidílný kriminální seriál v režii Jana Hřebejka. I přes jméno osvědčeného režiséra a řadu oblíbených herců se seriál bohužel moc nepovedl. Po hodnocení prvních dvou dílů tentokrát přinášíme kompletní recenzi seriálu.

Promo fotografie pro seriál kriminálka Plzeň. Foto Yan Renelt
Promo fotografie pro seriál kriminálka Plzeň. Foto Yan Renelt

Jan Hřebejk patří k oblíbeným českým režisérům. Díky němu víme, jak se dává pupendo nebo že si musíme pomáhat. Sice nám neobjasnil, kde udělali s plastovými lžičkami soudruzi z NDR chybu, ale zase nám dal nesmrtelnou hlášku „Rozkaz, ten zněl jasně…“.

Detektivní seriály patří v Čechách stále k velice oblíbenému žánru. I když je jejich kvalita dosti různorodá, každý nový počin je očekáván s nadějí. Ale i s jistou skepsí. „Opravdu se vyrovnáme západoevropským či americkým vzorům?“, říkají si mnozí, když čtou anotaci nového seriálu.

Teď si představte, že se spojí jméno uznávaného režiséra, oblíbený žánr a stále populární a osvědčené herecké tváře. Lukáš Vaculík, Vladimír Kratina, nebo relativně nově Jan Zadražil. To musí být bomba, řeknete si. Leč senzace se v případě nového seriálu Místo zločinu Plzeň nekonala…

tomto článku jsme vám přinesli recenzi prvních dvou dílů. Jak už název seriálu napovídá, tvůrci tentokrát chtěli jít ve stopách především německých kriminálek, které mají „Místo činu“ v názvu a které se spolu s českou odnoží hlásí ke stejnojmennému staršímu seriálu, jenž byl dokonce vysílán v české televizi i za dob komunismu.

Psali jsme o tom, že první díl byl až zarážejícím způsobem herecky i scénáristicky odfláknutý. Bylo tam několik vyložených kopanců, nad kterými zůstával rozum stát. Druhý díl již byl sice o něco lepší, ale stále to bylo jaksi neosobní a bez nápadu. Přesto se někomu mohlo zdát, že se to rozjede a další díly budou lepší. Potvrdilo se to?

Jak kdy. Třetí díl byl zase o něco lepší a téměř se blížil ke standardu běžné televizní kriminálky. Objasňovalo se, kdo mohl mít na svědomí smrt mladé, zdánlivě bezúhonné a obyčejné učitelky. Tvůrci si sice příliš nelámali hlavu jak to, že zhruba desetileté dítě se potuluje potmě kdesi v přírodě za městem a že může i z nějakých minimálně dvaceti metrů bezpečně identifikovat řidiče-vraha v kabině jakési ošuntělé Avie, ale i tak bylo pátrání celkem zajímavé.

Ve čtvrtém dílu došlo i na humor. Opravdu, občas jsem se i zasmál, a to díky slovním přestřelkám dvojice vyšetřovatelů v podání Jana Zadražila a Martina Stránského. Námětem byla „vesnická“ vražda, což je vždycky působivé. To věděl už starý Brůna, že. Když jste si odmysleli podivný přírodní úkaz ve smyslu, že jednou je vesnice pod sněhem, v dalším záběru je tatáž vesnice bez sněhu jako na jaře a po střihu je opět všude sníh (na Plzeňsku je asi sněžení i obleva mnohem intenzivnější), mohli jste se potěšit pohledem na netradiční herce ve vedlejších rolích. Objevil se tu Jiří Srnec (manažer světoznámého Černého divadla), Dan Horyna z legendární skupiny Vitacit coby majitel odvykacího centra, a Eva Jeníčková (s náplastí přes půlku obličeje skoro k nepoznání) v roli venkovské „utěšitelky“.

Pátý díl se točil kolem smrti bohaté paničky, která si přivydělávala eskort servisem. V jedné z vedlejších rolí se objevila slovenská modelka Andrea Verešová, ale jinak to byl v podstatě nudný díl.

Seriál končil šestým dílem. Co do kvality a kopanců se téměř vrátil k úvodní epizodě. Diváci už zřejmě rezignovali na to, že dívku na autobusové zastávce uprostřed léta omámí chloroformem kdosi v zimní budě s kapucí a kožíškem. Děj se točí kolem jakési biofarmy a hledá se právě ta zmizelá dívka. Objevuje se vděčný motiv volavky a infiltrace – mladá kriminalistka (Berenika Kohoutová) se vydává za další brigádnici a pokouší se zjistit, kdo z podivných obyvatel farmy mohl mít ve zmizení prsty. Korunu všemu nasazují scény, kdy vidíme, jak únosce nosí unesené a vězněné dívce jídlo v bílých ženských svatebních šatech, se závojem přes obličej. Sice to vypadá docela hororově, ale proboha proč by to pachatel dělal, když bylo na začátku jasné, že ho dívka poznala (byl to ten v zimní bundě) a když jí stejně hodlal zabít? Nakonec, podobně jako v první epizodě, je celé dopadení pachatele naprosto odbyté a o jeho motivu se můžeme jen dohadovat. Proč nosil svatební šaty, se nedozvíme vůbec.

Suma sumárum mi někdy připadá, že režisér někde poztrácel pár stránek scénáře. Když to herci zjistili, snažili se to nějak zahrát do autu a pak se rychle a nenápadně vytratit ze scény. Nebylo vysvětleno, proč si chodí zkušený kriminalista (Zadražil) k jakési bývalé kolegyni (nebo to byla milenka – opět nevysvětleno) pro radu někam do kriminalistického ústavu. Případně proč musí ona zrovna jemu vysvětlovat, co je to stalking. Nedotažený zůstal motiv opilecké mámy jedné z hlavních postav (Stránský), tady diváci v diskusi čekali nějaký další vývoj.

Občasný humor, který seriálem probleskl, nebyl špatný. Uměl bych si představit nesourodou dvojici vyšetřovatelů Stránský – Zadražil v nějakém lépe napsaném seriálu. Ani těch pár epizod, které byly zajímavé námětem nebo atmosférou, nezachránily dojem z nevalného díla.

Tvůrci plánovali, že se v případě úspěchu „Plzně“ zaměří i na další města, takže by mělo dále vzniknout Místo zločinu Ostrava, pak by mohla přijít na řadu i další města. Obávám se však, že Ostraváci mají poněkud smůlu. Nebo si budeme muset zvyknout na to, že budeme zásobováni standardními epizodami seriálů typu Siska, Kriminálka Stuttgart a podobně. Ty sice neurazí, ale žádný dojem nezanechají a z hlavy se vám vytratí dříve, než donesete z obýváku do kuchyně prázdný šálek od kávy.

Nic proti tomu, na televizních obrazovkách mají své místo a leckteré diváky lačné detektivek mohou nasytit. Jen se z toho nesmí stát předmět satirických komentářů a recenzí…

 

Česko, 2015

Režie: Jan Hřebejk

Hrají: Lukáš Vaculík, Martin Stránský, Jan Zadražil, Vladimír Polívka, Berenika Kohoutová, Barbora Kodetová, Vladimír Kratina, Zuzana Vejvodová, Vítek Pokorný, Václav Liška, Jana Gýrová, Jaroslav Pížl, Josef Humpolec, Tomáš Zajíc, Václav Chalupa, Martin Bezouška, Marie Švestková, Vendula Ježková, Radim Špaček, Veronika Řeháková, Milan Enčev a další

Délka: 60 minut (6 epizod)

Mluveno česky

Oficiální stránka seriálu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10972675741-misto-zlocinu-plzen/

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA