* 17. července 1912, Billinghay, Lincolnshire – 8. února 2006, Luddesdown, Kent
Britský plodný a všestranný spisovatel, jeden z klasiků „zlaté éry“ detektivní literatury.
Michael Francis Gilbert byl velmi univerzální autor detektivek, psal snad všechny možné typy – procedurální, soudní, špiónské, dobrodružné i kriminální, a různé kombinace z nich. Po většinu své spisovatelské kariéry však byl také aktivním advokátem.
Jeho otec byl básník a spisovatel, matka byla novinářka. Vystudoval práva na Londýnské univerzitě. Po studiích několik let učil na přípravce, a když pak vypukla 2.světová válka, nastoupil u dělostřelectva a sloužil v Itálii a v Severní Africe. V roce 1943 byl zajat a vězněn až do italské kapitulace. Během své internace se mu do ruky dostala detektivní literatura a začal se o ni zajímat. Později své zkušenosti válečného zajatce využil ve své vlastní detektivce.
V roce 1947 nastoupil do advokátní firmy, kde se v roce 1952 stal společníkem. Měl mnoho zajímavých klientů, jako například bahrajnského sultána, anebo také koncipoval poslední vůli pro Raymonda Chandlera. Po více jak 30 let se mu dařilo skloubit psaní s prací advokáta. Jak sám uváděl, většinu svých knih napsal ve vlaku cestou do práce a zpět…
Ze začátku čerpal náměty pro své knihy z jemu známého právnického prostředí, později rozšířil své zájmy a témata do všech možných stran. Psal také divadelní hry a scénáře pro televizi a rozhlas. Když v roce 1983 šel do důchodu coby právník, jako spisovatel měl nyní více volného času, tudíž přibral i psaní recenzí pro The Daily Telegraph a redigování různých antologií a sbírek.
Napsal 30 románů a 10 povídkových sbírek. Jeho knihám nechyběl suchý britský humor, důmyslné zápletky a prokreslené charaktery. V jednom ze svých nejlepších románů, Smallbone Deceased, který byl roku 1987 zařazen mezi 100 nejlepších detektivek světa, autor vytvořil jednoho z prvních realistických britských policistů, vrchního inspektora Hazlerigga. Autorova první povídková kniha s agenty kontrarozvědky byla Anthonym Boucherem ohodnocena jako „druhý nejlepší svazek špionážních povídek vůbec,“ hned po Somersetu Maughamovi. Byl zakládajícím členem britské Crime Writer’s Association.
Zemřel ve věku 93 let, nechal za sebou manželku, pět dcer, dva syny a spoustu knih.
OCENĚNÍ ::
1955 – Grand prix de littérature policiere (Death in captivity)
1980 – jmenován CBE (Commandant of British Empire – Komtur řádu Britského impéria)
1981 – švédská Grand master award
1987 – Grand Master MWA
1990 – Lifetime Achievment Anthony award
1994 – Cartierova Diamantová dýka
více o cenách
- Etruská síť (The Etruscan Net, Veronika Veisová, Mladá fronta, 1982)
- Nebožtík Smallbone (Smallbone Deceased, Eva Outratová, Mladá fronta, 1970)
- Poslední kapka (Flash point, Zora Wolfová, Svoboda, 1982)
- Smrt má hluboké kořeny (Death has deep roots, D. Hlínková, Českosloven. spisovatel, 1986)
- Totožnost neznámá (Body of a girl, František Jungwirth, Odeon, 1976)