Michael Dibdin

21.března 1947 Wolverhampton, Velká Británie – 30.března 2007 Seattle, Washington, USA

Z jeho knih byste nepoznali, že není rodilý Ital. Jeho detektivky žánru drsné školy podávají nepřikrášlený obraz současné Itálie – její kulturu, atmosféru i skryté spodní proudy…

Vystudoval angličtinu na univerzitě v britském Sussexu a pokračoval vyšším titulem v kanadském Edmontonu. Nabyté znalosti pak po čtyři roky vyučoval na univerzitě v italské Perugii. Inspirován tamní atmosférou, korupcí a kulturním šokem, napsal velmi realistickou detektivku, která měla ohromný ohlas. Již předtím napsal několik detektivních příběhů, první roku 1978 – konkrétně parodii na Sherlocka Holmese, ale teprve italským kriminálním románem se dostal do širokého povědomí čtenářstva. Za knihu obdržel dokonce i prestižní ocenění, a ze všech stran na něj pršely ohlasy a výzvy, a tak – ač to tak vůbec nezamýšlel – se znovu vrátil k postavám z první knihy a vytvořil sérii jedenácti pokračování. Hlavním hrdinou/antihrdinou je inspektor Aurelio Zen. Jeho příběhy začínají v Perugii, ale protože je Itálie rozmanitá a každá její oblast je něčím odlišná, přesouvá autor s každým novým případem svého detektiva do jiné části země. Román od románu je série také čím dál temnější, a nevyhýbá se ani mafii – Aurelio Zen bude mít několikrát tu smůlu osobně se s jejími představiteli seznámit.
Autor také přispíval recenzemi do různých periodik. Do setkání se svou třetí ženou žil většinou v Oxfordu, po svatbě se však přestěhoval za ní do amerického Seattlu, kam umístil i jednu ze svých samostatných detektivek a kde v roce 2007 zemřel po krátké nemoci. Jedenáctá kniha s inspektorem Zenem tak vyšla posmrtně.

OCENĚNÍ::
1988 – CWA Gold Dagger (Ratking)
1992 – Grand Prix du Roman Policier (Cabal)
Více o cenách

VYŠLO ČESKY::

  • Krysí hnízdo (Ratking, Paseka 10/2009)
  • Vendetta (Vendetta, Paseka 10/2009)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA