Křišťálová lebka (Manda Scottová)

Manda Scottová Křišťálová lebkaManda Scottová je původně autorkou krimirománů a poté série historických románů. Křišťálová lebka je skvělou kombinací obou žánrů.

Jako svatební dar chce dát Kit, vědec z fiktivní univerzity Bede`s, své novomanželce, nadšené jeskyňářce a astronomce Stelle jeskyni, kterou ještě nikdo neprozkoumal. Křišťálová lebka, kterou tu nacházejí je však i darem pro něj, protože jejím hledáním strávil spoustu času. Nejedná se jen tak o nějakou lebku, ale o modrý safír, který má podle Mayů zachránit svět před zkázou. Legenda říká, že pokud se třináct existujících lebek na konci časů nespojí, život zde skončí 21. prosince 2012. Život na Zemi byl již zničen vodou, ohněm, zemětřesením a bouří a popáté by měl skončit destrukcí lidského tvoření. Vzácný kámen měl v 16. století v jeskyni zanechat lékař a doktor filosofie a pozdější patron Bede`s College, Cedric Owen. Když se ale Stella s Kitem a kamenem vracejí z jeskyně zpět, pokouší se je kdosi zabít. Rozdělí se, aby zmátli protivníka, ale i tak skončí Kit kvůli zranění na vozíku. Lebka vždy se svým strážcem naváže velmi blízký vztah. Kvůli tomuto kameni byli vždy lidé ochotni udělat cokoliv a tak je tomu i nyní.
Stella s Kitem se pokoušejí rozluštit staré Owenovy deníky a skládají tak puzzle dohromady. Stella je s lebkou ve velmi úzkém spojení a nehodlá se jí vzdát dříve, než splní své poslání. Lebka téměř ovládá její osobnost, což trochu naruší vztah, který má s Kitem.

Historické pasáže se střídají s pátráním ze současnosti a dá se říct, že na sebe smyslově navazují. Dozvídáme se tedy, jak se Cedric seznámil s Nostradamem, získal od něj cenné vysvětlení a jak potkal přítele „na život a na smrt“ ve španělském lodním kapitánovi. Vše mělo svůj řád a důsledkem mělo být uchování vzkazů pro další generace. Stella s Kitem zatím za pomoci svých přátel zatím skládají skládačku, aby nalezli místo a čas, kam má být uložena lebka, a tak odvrátili katastrofu. Současně se snaží nepřijít o život jako každý, kdo byl v úzkém spojení s lebkou.

Historický thriller s prvky mystiky je založen na skutečném proroctví Mayů.
Autorka vytvořila osoby uvěřitelné, ať už historické nebo současné, včetně jejich chyb, důvěřivosti, posedlosti a lásky.

Líčení univerzitních prostor ani historické souvislosti nepůsobí nudně, ale mají spád a udržují napětí. Díky textům před prologem a epilogu s dodatkem vytváří kniha dojem zápisu skutečných událostí. Snad je to i tím, že se v textu setkáváme s některými známými historickými osobami a událostmi, které opravdu staly. Dost možná, že Vás tato kniha ovlivní tak, že se začnete pídit po dalších informacích k této legendě o konci pátého věku v roce 2012.

Kniha je doplněna komentářem autorky a navíc k ní byly zprovozněny webové stránky www.thecrystalskull.co.uk, kde si můžete poslechnout autorčino vysvětlení ke knize nebo odkazy na jiné stránky o tomto tématu, protože jak je uvedeno na stránkách ke knize:

21.12.12
Datum je stanoveno.
Čas běží.

Originál: The Crystal Skull, 2008
Překlad: Jan Kozák
Vydal:
Jota, 2008

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA