Smrtelně nebezpečná tajemství (Ian McFadyen)

V ospalém anglickém Moulton Banku se zase vraždí… Umírající oxfordský matematik Marcus chce vyčistit stůl a napíše svým starým přátelům o svém úmyslu zbavit se před definitivním koncem ošklivých tajemství. Někdo mu to odhalování ale rázně zatrhne a jeho smrt teď vyšetřuje šéfinspektor Steve Carmichael a jeho skvadra konstáblů Watson, Cooper a Daltonová.

Tentokrát je souběžně s vyšetřováním i oblíbená linka s inspektorovou rodinou, kde je v popředí manželka Penny a její starosti, a vlastně i nejstarší syn Robbie, který odhalí matčino tajemství. Jakkoli je inspektor schopný detektiv, když doma projde dveřmi, jdou jeho schopnosti do kopru. Stará dobrá Penny je prostě inventář, není schopen si všimnout jakýchkoli změn. Ale co když ho na hrozící problémy upozorní největší drbny ve městě?

Vyšetřování přibývajících vražd se utěšeně košatí a komplikuje, paradoxně jsou ale čtenáři víc zvědaví na záhady na domácí frontě. Tam si autor se čtenáři vyloženě hraje na schovku a dávkuje střípečky informací, usekne scénu zrovna ve chvíli, kdy začne být zajímavá – upřímně, kéž by takhle dobře napsal i tu detektivní linku…

Ta se naštěstí v půlce docela zlepší a pořádně čtenářům zamotá hlavu. Rozdíl byl ale tak citelný, že dá autorovi práci, než soustředění svých čtenářů přivede zpátky k prosívání lží a polopravd.

Přímo vzorovou ukázku detailní policejní práce, kdy autor rozpitvá každou myšlenku, respektive každou stopu, ozvláštňují vedlejší linky s Carmichaelovou rodinou (a rozrůstajícím se okruhem přátel a známých). Krásně tu ukazuje, jak k vyřešení (nebo totálnímu potopení) případu stačí špatný úsudek, věta, která se k uším policie nedostala včas nebo odklad, který znamenal rozdíl mezi životem a smrtí. A samozřejmě taky náročná spolupráce čtyř lidí, kteří spolu musí vycházet, i když se třeba zrovna nemusejí…

Originál: Deadly Secrets, 2014
Překlad: Ivana Mertlová
Vydal: Dobrá Detektivka, 2022
263 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA