Kočka a Kocouři (Břetislav Hodek)

Při dnešní inflaci jazykově i stylisticky rychlokvašených českých a ledabyle přeložených amerických detektivek a thrillerů je opravdovým zážitkem sáhnout po příbězích z pera člověka nadprůměrně kultivovaného, sečtělého a jazykově disponovaného, který měl navíc fantastický smysl pro humor a nadsázku. Pan Hodek se při „kočkiádách“ báječně bavil a je to znát.

Své vyprávění začíná vyšetřováním smrtelné havárie na idylickém anglickém venkově, aby pak rázně přehodil výhybku a seznámil nás s ponurými kamrlíky v budově kriminální služby v pražské Bartolomějské ulici. A vymyslí prvotřídní fór. V době, kdy je bezkonkurenčním českým detektivem věčně mladý a elegantní svůdce nepochopených žen kapitán Exner, uvede coby hrdinu na scénu postaršího otravného pedanta a nerudného hypochondra majora Kočku.

Kočka se pro změnu zabývá jednou smrtelnou havárií v Čechách, aby v samém závěru příběhu přispěl k objasnění nehody v daleké Anglii. Mezitím je ve hře všelicos – kompromitující fotografie, vydírání i promyšlený podraz, který má původci přihrát pohádkové jmění. Na své si přijdou i milovníci odboček. Zaujme je svět předních koncertních umělců i erotické eskapády Kočkovy sexy dcery Sabiny, které – jak se ukáže – úzce souvisejí s celým případem. Vše vyvrcholí za onoho času nevídaně příkladnou spoluprací naší Bartolomějské s londýnským Scotland Yardem.

Druhý díl kočkovského seriálu začíná vraždou při promoci ve staroslavném Karolinu. Pátrání hypochondrického majora skrze osudy atraktivních „koček“ postupně odhalí aktivity „kocourů“. Navenek počestná ubytovací služba – Pražská odbočka romantických nočních odpočinků – vyzrála na „socialistickou morálku“ a rozjela obrovský kšeft. Ač zkratku z prvních písmen raději oficiálně nepoužívají, fungují v reálu jako luxusní veřejný dům pro pečlivě vybranou klientelu. I tento příběh plný ironie a humoru se čte opravdu jedním dechem.

Kočka (Případ starších pánů)
256 stran, vydala Mladá fronta 1982

Kocouři (Případ mladých žen)
216 stran, vydala Mladá fronta 1985

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

REKLAMA
REKLAMA

Doporučujeme

CITARNY.CZ
Severské detektivky

www.alpress.cz


www.styl-zivota.cz

CZIN.eu

REKLAMA