Kočka a Kocouři (Břetislav Hodek)

Při dnešní inflaci jazykově i stylisticky rychlokvašených českých a ledabyle přeložených amerických detektivek a thrillerů je opravdovým zážitkem sáhnout po příbězích z pera člověka nadprůměrně kultivovaného, sečtělého a jazykově disponovaného, který měl navíc fantastický smysl pro humor a nadsázku. Pan Hodek se při „kočkiádách“ báječně bavil a je to znát.

Své vyprávění začíná vyšetřováním smrtelné havárie na idylickém anglickém venkově, aby pak rázně přehodil výhybku a seznámil nás s ponurými kamrlíky v budově kriminální služby v pražské Bartolomějské ulici. A vymyslí prvotřídní fór. V době, kdy je bezkonkurenčním českým detektivem věčně mladý a elegantní svůdce nepochopených žen kapitán Exner, uvede coby hrdinu na scénu postaršího otravného pedanta a nerudného hypochondra majora Kočku.

Kočka se pro změnu zabývá jednou smrtelnou havárií v Čechách, aby v samém závěru příběhu přispěl k objasnění nehody v daleké Anglii. Mezitím je ve hře všelicos – kompromitující fotografie, vydírání i promyšlený podraz, který má původci přihrát pohádkové jmění. Na své si přijdou i milovníci odboček. Zaujme je svět předních koncertních umělců i erotické eskapády Kočkovy sexy dcery Sabiny, které – jak se ukáže – úzce souvisejí s celým případem. Vše vyvrcholí za onoho času nevídaně příkladnou spoluprací naší Bartolomějské s londýnským Scotland Yardem.

Druhý díl kočkovského seriálu začíná vraždou při promoci ve staroslavném Karolinu. Pátrání hypochondrického majora skrze osudy atraktivních „koček“ postupně odhalí aktivity „kocourů“. Navenek počestná ubytovací služba – Pražská odbočka romantických nočních odpočinků – vyzrála na „socialistickou morálku“ a rozjela obrovský kšeft. Ač zkratku z prvních písmen raději oficiálně nepoužívají, fungují v reálu jako luxusní veřejný dům pro pečlivě vybranou klientelu. I tento příběh plný ironie a humoru se čte opravdu jedním dechem.

Kočka (Případ starších pánů)
256 stran, vydala Mladá fronta 1982

Kocouři (Případ mladých žen)
216 stran, vydala Mladá fronta 1985

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Pavel Jansa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA