Pozdvižení v klášteře (Donald Westlake)

Člověk ani nemusí číst předchozí knihy populární série (populární v 80. letech) aby mu bylo jasných pár věcí: za a) zlodějíček John Dortmunder je smolař a trouba a za b) knížky s ním jsou zárukou oddechových příběhů, u který se pobavíte. To všechno zjistíte už po prvních pár kapitolách této šesté knihy.

pozdvizeni-v-klastereDortmunder při útěku z nepovedené loupeže omylem spadne střechou do kláštera. Do kláštera plného jeptišek, které jsou vázané slibem mlčenlivosti, ale i přesto dokáží Johna přesvědčit, že právě on je Bohem vyvolený pro svatý úkol. Tím úkolem je zachránit sestru Mary ze spárů. Ty spáry patří jejímu otci-pracháči, který si zas myslí, že ji zachraňuje před katolickou vírou, a drží ji ve své super střežené bance. A John je ten, kdo se tam má vloupat, když je teda ten lupič, a ukrást ji. Ťulpas jako Dortmunder by se do něčeho takového vůbec nepouštěl, ale když už to jednou jeptiškám slíbil… Ale má to i své světlé stránky: banka není jediná firma v mrakodrapu. Dům se jen hemží krásnými věcmi, obchody s diamanty, starožitnostmi, zubaři… Tak co kdyby spolu s jeptiškou odnesli z pevnosti i něco dalšího? S vidinou velkolepé akce začne Dortmunder nabírat šikovnou partu, která mu s tím pomůže. Ačkoli… šikovnou. Z části to vypadá jako nábor do Rychlé roty kombinovaný s galerkou Hříšných lidí města newyorského, z části si aspoň můžeme představit, jak by asi vypadali Dannyho parťáci, kdyby jim velel Johnny English… Jak tohle asi může dopadnout?

Je jedno, kolik let už uběhlo od napsání téhle groteskní parodie na Mistrovský plán a podobné věci. Protože průšvihy zlodějíčků, kteří by byli mnohem šťastnější třeba jako prodavači bot, ty jsou prostě věčné. Pobavíte se u nich kdykoli. Čtenáři jen vrtá hlavou, co to bylo za člověka, tenhle Westlake, že přicházel na tak šílené zápletky a absurdní situace (například ta s myčkou nádobí). Kdo splácá dohromady sedmdesátipatrový mrakodrap, po zuby ozbrojené komando, nahrávací studio a houf mlčících jeptišek, ten je buď blázen, nebo génius. A to měl v hlavě náměty na celkem 14 Dortmunderových šílených eskapád!

Nakladatelství Cosmopolis obnovuje zašlou slávu smolařského zloděje a jeho party v retro sérii, která vám v pošmourných dnech zaručeně zvedne náladu…

Originál: Good Behaviour, 1985
Překlad: Kateřina Elisová
Vydal: Grada pod značkou Cosmopolis, 2015
266 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA