Jeffersonova šifra (Steve Berry)

Steve Berry Jeffersonova šifraBývalý agent ministerstva spravedlnosti Cotton Malone je e-mailem požádán svou dřívější nadřízenou Stephanií Nelleovou o schůzku v pokoji hotelu Grand Hyatt v New Yorku. Ve stejné době přijíždí prezident Spojených států Danny Daniels na neočekávanou návštěvu do protější budovy. Malone objevuje v hotelovém pokoji podivné zařízení, které až příliš pozdě identifikuje jako na dálku ovládaný samostříl. Zařízení začne pálit po prezidentovi…

Kapitán Quentin Hale se plaví na svém luxusní plachetnici. Kromě jeho posádky se s ním plaví (nedobrovolně) i jeho účetní. Hale považuje za zradu, že na něj účetní — byť nechtěně — poštval kontrolory z daňového úřadu. Nemilosrdně ho nechá utopit ve speciální závěsné kleci…

Hale je potomkem zakladatelů tzv. Společenstva, které vede čtyřčlenný spolek mužů říkajících si kapitáni. Společenstvo vzniklo z bývalých korzárů, kteří se v devatenáctém století významně zasloužili o vítězství ve válce za nezávislost. Za to měli od mnohých prezidentů různá privilegia. První, kdo se je pokusil zrušit, byl prezident Andrew Jackson. Čelil díky tomu (jako první prezident) atentátu (viz prolog knihy). Ten byl však neúspěšný a rozzuřenému Jacksonovi bylo jasné, že za ním stojí právě Společenstvo. Z pomsty vytrhl z ústavy Spojených států právě stránku, která neomezená privilegia Společenstvu přiznává. Dokument ukryl na místě, které znal jenom on sám. Jedinou možností, jak by Společenstvo mohlo kýženou stránku někdy najít a zachránit svou existenci, je rozluštění tzv. Jeffersonovy šifry, tedy tajného kódu, který pro třetího amerického prezidenta vytvořil matematik Robert Patterson. Tu však nikdo nerozluštil už 175 let.
Cotton Malone na chvíli uniká z nastražené pasti, nicméně vzápětí je chycen tajnou službou. Místo do vězení však putuje přímo do prezidentova letadla Air Force One. Tam je vzápětí přivedena i Maloneho přítelkyně a kolegyně Cassiopeia Vittová. Situace je vážná, Společenstvo opět vytáhlo válečné plachty. Navíc se prý podařilo šifru rozluštit. Prezidentovou jedinou nadějí je právě Malone a Vittová. Navíc Stephanie záhadně zmizela. Nastává závod s časem, kdo se šifry zmocní dříve. Komu vlastně přinese užitek? Kde je Stephanie? A jakou hru hrají další lidé v pozadí?
Steve Berry se netají tím, že je příznivcem Dana Browna. Osobně nemám rád srovnávání autorů s jinými, tak jako jsou neustále severští autoři srovnáváni se Stiegem Larssonem. Tady však srovnání sedí, protože stejně jako Brown i Berry mistrně kombinuje známá i méně známá historická fakta s čirou fikcí, takže pokud nejste obeznámeni s americkými dějinami či zeměpisem, nebudete si jisti, co se vlastně skutečně událo a co vzešlo jen z autorova počítače. Doporučuji po přečtení knihy doslov autora, je to zajímavé čtení. Nebudu prozrazovat, co je pravda a co ne, nicméně zatímco Dan Brown nám vsugeroval, že někdo zavraždil papeže či že byl Ježíš ženatý, Steve Berry nám podsouvá vysvětlení, jak to bylo s atentáty na americké prezidenty. Ano, dozvíte se, kdo vlastně stál za vraždou J. F. Kennedyho a proč.
Šifra je ale především špionážním thrillerem. Zároveň je příběhem nepolevujícím ani na okamžik v tempu, popisem závodu několika tajných i netajných organizací, které se snaží získat rozluštění šifry. Síly jsou vyrovnané, každou chvíli se někdo ujímá vedení, aby ho vzápětí zase ztratil, ale kdo nakonec přetne cílovou pásku jako první, není do poslední chvíle jasné.
Pokud se dobře neorientujete ve hře dvojitých agentů, doporučuji dělat si poznámky nebo rovnou diagram jednotlivých propojení. Možná tak si tak obohatíte četbu zajímavou kombinační hrou. Já jsem si poznámky tohoto typu nedělal a hru „kdo, s kým, za kolik“ jsem brzo vzdal a nechal se unášet dějem. I tak jsem neprohloupil a četbu si užil.
Když už jsem nakousl ta otřepaná srovnání, neodpustím si ještě jedno — o mnohých příbězích se říká, že jsou jako jízda na horské dráze. To je ale klišé, že? Jenže Jeffersonova šifra opravdu takovou jízdou je. Nasednete do vozíku, který se ze stanice rozjede slušným tempem. Když šplháte na první vrchol, vodící řetěz cvaká, vy vidíte, jak to bude spletité, a zjišťujete, že nevíte, kam vlastně pojedete. Přijde první sešup, pak looping v kombinaci s vývrtkou, další looping… Nakonec se prostě jen necháváte unášet ďábelským tempem až do konce a čekáte, co vás ještě překvapí.
Tak neváhejte, a zakupujte si u pokladny vstupenky na tu naši prodlouženou jízdu…
Originální titul: The Jefferson Key (2011)
Vydáno: Ballantine Books, New York (2011)
Vydání v České republice: Domino, Ostrava 2012
Přeložila: Hana Pernicová
440 stran
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA