Spisovatelka a scenáristka Markéta Harasimová pokřtila svou novou detektivku Vůně noci

Autorka eroticky laděných románů pro ženy představila 6. června v pražském Paláci knih Luxor čtenářům svou novou knihu. Tentokrát půjde o detektivní thriller z lékařského prostředí.

Emoce, skutečná přátelství, žhavá erotická vzplanutí, odvrácená tvář lásky, duch dědečka se záhadnými vzkazy a chladnokrevný násilník. To nejsou náměty několika knih různých žánrů, ale zápletka jediného románu, Poháry touhy od Markéty Harasimové, který vyšel v loňském roce. Podle jistého článku jde o napínavý příběh s detektivní zápletkou, který je plný vášní a nečekaných zvratů. Kniha vyšla v loňském roce a letos přijela autorka do Prahy představit a pokřtít svou novinku Vůně noci. Jde sice o psychologický thriller, ale i tentokrát tu najdeme erotické scény, nicméně ty jsou teď prý v poněkud bizarnější podobě a nemusí být vždy hrdinkám příjemné.


Markéta Harasimová
(narozena 1977) se začala věnovat literární tvorbě již při studiu na obchodní akademii a dnes se jí věnuje na plný úvazek. Kromě románů s výmluvným názvem Pouta z pavučin, Vražedná vášeň nebo třeba Mrazivé hry, které čtou převážně ženy, se věnuje psaní článků a povídek. Stala se také scénáristkou, autorkou divadelní hry a propagátorkou moravského vína. Atraktivní autorku jistě znáte i z našich reportáží, jelikož se již dvakrát zúčastnila křtu historických detektivek svého kolegy Jana Bauera.

Vůně noci je autorčiným šestnáctým titulem a vydala ji – stejně jako své dva předcházející tituly – ve vlastním nakladatelství MaHa. Hlavní hrdinkou jejího aktuálního románu je lékařka Vanda, špička v oboru neurochirurgie. Na začátku příběhu jí zastřelí sestru – dvojče. Podezřelých přibývá, motiv je stále neznámý a vrah ještě nehodlá se zabíjením skončit. Vanda má kromě tragické ztráty ještě problémy v soukromí a musí později čelit dilematu, zdali si zachová lidskou i lékařskou čest, nebo vzít spravedlnost do vlastních rukou.

Vzhledem k tomu, že jde o příběh z lékařského prostředí, zúčastnili se besedy hosté, kteří s ním mají něco do činění – sexuolog Mudr. Radim Uzel a herci Jan Čenský, Pavel Nečas a Martin Zounar, kteří hrají v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.

Moderátorka besedy v úvodu už tradičně představila autorku i zápletku jejího nového románu, jehož křest se odehrával teprve půl roku po křtu předcházející knihy. Mezitím si autorka ještě stihla „odskočit“ k psaní dětské literatury a nyní už má hotovou polovinu další knížky.

Radim Uzel, Markéta Harasimová, Martin Zounar

Co se týče její novinky, původně prý neplánovala vyloženě román z prostředí neurochirurgie, nicméně když začala pracovat na hlavní postavě, v jakém prostředí pracuje, začala se o tento lékařský obor (který je podle doktora Uzla spíše specialistou mužů) zajímat a rozhodla se ho v knize více rozvinout.

V autorčině aktuálním románu je silné téma pomsty. Hlavní hrdinka se dostává do situace, kdy by měla zachránit život pětinásobnému vrahovi, který vyvraždil rodinu její sestry, včetně dětí. Moderátorka se tedy zeptala hostů, jak by se v podobné situaci zachovali oni. Radim Uzel má prý tendenci se při čtení vžít do situace jednotlivých hrdinů, nicméně v takovém případě by měla nechat Vanda lékařský zákrok na někom jiném. Je to stejné, jako když by neměli lékaři operovat své příbuzné a známé. Jan Čenský ještě doplnil, že je to podobné jako obhajovat vraha nebo jiného těžkého zločince. Nicméně sám dodává, že člověk nikdy neví, jak se v dané situaci zachová. Sám prý byl vždy toho názoru, že by například se zlodějem zatočil, ale když ho pak jeden skutečně okradl, nezmohl se na nic jiného než konsternovaně přihlížet. Pavel Nečas je toho názoru, že boží mlýny skutečně fungují a téma odlehčil přirovnáním, že když on na golfu soupeři nepřeje, další rána se mu určitě vymstí. Martin Zounar připustil, že když před Vámi leží takto bezbranný pachatel, bylo by lákavé se pomstít, ale i on dodává, že by se to mělo nechat povolanějším.

Hosté byli dále dotázáni, zdali – vzhledem k jedné ze zápletek knihy – hráli někdy někoho s poněkud zvláštními sexuálními praktikami. Martin Zounar uvedl, že to bylo ve zmíněné Ordinaci v růžové zahradě 2, ve scéně se svou partnerkou Heluš (herečka Martina Randová – pozn. red.). Jí se to prý na rozdíl od něj celkem líbilo. Pavel Nečas prý nějakou takovou úlohu dostal v jedné detektivce. Jan Čenský se čtenářům se suchým humorem svěřil, že to bylo v televizním filmu Jestřábí věž, kde hrál horolezce a měl ke svazování blízko…

Díky přečtení několika ukázek, humornému vyprávění hostů a hudební vložce, o kterou se postaral zpěvák Šimon Pečenka (je též moderátorem a hercem), trvala beseda tentokrát téměř hodinu. Jako vždy byla ukončena křtem knihy a autogramiádou.

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.