James Lee Burke

* 5. prosince 1936, Houston, Texas, USA

Brilantní vypravěčské umění spolu s perfektní znalostí lidských povah činí z Jamese Lee Burkea jednoho z nejpopulárnějších amerických autorů detektivních románů.
Ačkoliv sám říká, že chtěl být spisovatelem odjakživa, prošel si nejprve řadou různorodých povolání, od zeměměřiče a prospektora, přes reportéra a úředníka, až k přednášení kreativního psaní na státní univerzitě.
První kniha mu vyšla již v roce 1965, raketový vzestup popularity však nezaznamenala. Burkeovy romány totiž někdy až příliš kritizují současnou společnost, nesnaží se být líbivé, ale spíš pravdivé. Životní neúspěchy přivedly Burkea až do protialkoholní léčebny, a vítězství nad alkoholem znamenalo nový start nejen pro něj, ale i pro celou jeho kariéru – roku 1987 vyšel první román z dnes již šestnáctidílné série s louisianským detektivem Davem Robicheauxem, do kterého autor promítl řadu svých vlastních zkušeností (včetně té bývalého alkoholika).
Autorova druhá detektivní řada přesouvá děj do Texasu, kde proti bezpráví bojuje advokát Billy Bob Holland. Burkeův samostatný román Lost Get-Back Boogie, který všechna vydavatelství odmítala více jak devět let, po svém vydání dokonce získal nominaci na Pulitzerovu cenu.

Se svou ženou Pearl se potkal již na fakultě a jsou spolu 48 let. Mají čtyři dnes už dospělé potomky, mezi něž patří i Alafair Burke, prokurátorka a taktéž úspěšná spisovatelka právnických detektivek.

Dva jeho romány byly zfilmovány, „Two for Texas“ s Krisem Kristoffersonem a „Heaven´s Prisoners“ (Nebeští vězni) s Alecem Baldwinem. Tommy Lee Jones bude představovat Robicheauxe v chystaném filmu „In the Electric Mist“.

OFICIÁLNÍ STRANKY ::
www.jamesleeburke.com

OCENĚNÍ::
1990 – Edgar Award (Black Cherry Blues)
1998 – Edgar Award (Cimarron Rose)
1998 – Macallan Gold dagger (Sunset Limited)
2009 – Grand Master Award
Více o cenách 

VYŠLO ČESKY ::
Dave Robicheaux:

  • Kat musí zemřít (Purple Cane Road, Michal Prokop, BB art, 2001)
  • Pegasův pád (Pegasus Descending, Bruno Cempírek, BB art, 2007)

Billy Bob Holland:

  • Krutý pohled (Cimarron Rose, Michal Prokop, BB art, 2002)
  • Řeka nese smrt (Bitterroot, Michal Prokop, BB art, 2002)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA