Margaret Trumanová

VYŠLO ČESKY I ODKAZY

* 17.února 1924, Independence, Missouri, USA

Celým jménem Mary Margaret Truman Daniel, druhý nejstarší žijící potomek amerických prezidentů, hned po Johnu Eisenhowerovi.

S rodinou žili v Missouri, ale po otcově zvolení do Senátu se přestěhovali do Washingtonu a Margaret tam studovala na soukromé dívčí škole a pak na Univerzitě Georgie Washingtona, kde získala diplom v oboru Historie.

V 40. letech se rozhodla být zpěvačkou a brala to velmi vážně, i přes nelichotivé kritiky zpívala s orchestrem, v rádiu, a doprovázela svého otce na turné pro jeho prezidentskou kampaň.

Později, už jako dcera prezidenta, se v podstatě bez vlastního přičinění stala celebritou, a tak toho využila – křtila například bitevní loď USS Missouri, a v 60.letech vystupovala v televizi a rádiu, kde vedla rozhovory s tehdejšími osobnostmi. Kdo by mohl napsat lepší biografii prezidenta Harryho S. Trumana než jeho vlastní dcera, tudíž se vrhla na spisovatelskou dráhu, kde získala uznání právě za knihy z prostředí, které sama dobře znala – kromě životopisu své matky napsala historii Bílého domu, o prezidentských domácích mazlíčcích nebo o prvních dámách.

Do Washingtonu, D.C. a jeho budov a institucí také zasadila své detektivní příběhy, kterých je od 80.let už 23.

V roce 1956 se vdala za reportéra Cliftona Daniela a měli spolu čtyři syny a pět vnoučat. Ovdovělá Margaret nyní žije na Manhattanu a kromě psaní thrillerů z vysoké politiky je členem představenstva Trumanovy prezidentské knihovny a muzea a v radě Institutu Franklina a Eleanor Rooseveltových.

ODKAZY ::
Oficiální stránka: www.trumanlibrary.org/mtd-bio.htm

ČESKY VYŠLO :: 

  • Vražda v Národní katedrále (Murder at the National Cathedral, př. Jiří Lexa, Olympia, 1993)
  • Vražda v Pentagonu (Murder at the Pentagon, překlad Růžena Loulová, Eminent, 1997)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA