Kdo jinému jámu kopá (Ann Granger)

Ann Granger Kdo jinému jámu kopáGrangerová v páté knize ze série o diplomatce Meredith Mitchelové a inspektoru Alanu Markbym opět pokračuje v tradici poklidné klasické britské venkovské detektivky. Kdo jinému jámu kopá určitě není určeno pro milovníky archeologie. Archeologie tu spíše slouží jako kulisa a není úplně podstatná, pozornost je spíš věnována lidským vztahům a konkrétně rodinným hodnotám.

Archeoložka Ursula Grettonová se nedávno rozešla se svým ženatým milencem Danem Wollardem, ten se ale odmítá s rozchodem smířit. Využívá naléhavé situace, kterou je třeba řešit (na starogermánské pohřebiště přijela skupina hipies zvaná New Age, která narušuje práci archeologů) a zve Ursulu domů. Ta brzy skutečný důvod schůzky pochopí a snahu o oživení vzájemného vztahu odmítá. Její nervozita stoupá, když v pokoji náhodou nalezne kabelku s věcmi Danovy ženy. Ta totiž měla být u své matky, kam by ale neodjela bez peněženky a klíčů od auta. Ursula se bojí o Nataliin život a své obavy rozebírá se svou kamarádkou, Meredith Mitchellovou. Snaha získat inspektora Markbyho pro ověření domněnky o vraždě, se nesetkává s pochopením. Markby si myslí, že se jen po hádce s manželem na chvíli schovala a za čas se objeví. Je však nalezeno její tělo, ale tím počet mrtvých nekončí…

Kniha nijak příliš nevybočuje z této série, vztah Mitchellové a Markbyho (který se stále potácí ve vzájemných nejistotách) je trochu zkoušen návratem majitele bytu, kde momentálně Meredith bydlí. Ve skutečnosti snad už nikdo, kdo zná předchozí knihy, přílišné změny v jejich vztahu nečeká. Grangerová opět přivedla do knihy zajímavé postavičky obyčejných lidí a přece jen několik zajímavých dějových zvratů.

Předchozí kniha (Pohřben zaživa) měla dle mého názoru trochu lépe vybudovanou konstrukci. Kdo jinému jámu kopá je takovým průměrem autorčiných knih této řady.

Originál: Where Old Bones Lie, 1993
Překlad: Zvěřinová Zdeňka
Vydalo nakladatelství Motto, 2008,
www.motto.cz
288 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA