Holmesologické společnosti se shodují: Sherlock Holmes je skutečná osoba, Doyle byl pouze literárním agentem. Z příběhů zjistili i detektivovo datum narození, které vychází na 6. ledna 1854. Jen den před detektivovými narozeninami se v českých kinech koná premiéra holmesovské dvojky, tedy filmu Sherlock Holmes: Hra stínů. Ve světě se začal postupně představovat od prosince 2011. Krom toho, že snímek není zrovna nejlepším dárkem k narozeninám, může ještě dojít ke zmatkům.
Sherlock není Sherlock Holmes
Jedná se o filmové zpracování režiséra Guye Ritchieho, ve kterém se v hlavních rolích objevují Robert Downey jr. jako Sherlock Holmes a Jude Law v roli doktora Johna Watsona. První díl měl v českých kinech premiéru opět v lednu, před dvěma lety. Existuje však ještě televizní adaptace Holmesových příběhů z produkce BBC pod názvem Sherlock — první třídílná série je z roku 2010 a v lednu roku 2012 uvádí BBC tři epizody nové, druhé řady. O Sherlocích (Holmesích) 1 a 2 se mluví jako o moderních adaptacích staré klasiky, alespoň na první pohled nejpatrnější je rozdíl v době děje příběhů. Zatímco televizní Sherlock je zasazen do současnosti, filmový Sherlock Holmes se odehrává na konci 19. století.
Napoleon zločinu
Konec filmového Sherlocka Holmese 1 nepotřeboval zrovna holmesovskou dedukci, aby si divák domyslel, že asi vznikne druhý díl a že se v něm detektiv setká s Napoleonem zločinu profesorem Moriartym. Ve Hře stínů se přitom objevují i další postavy z doylovského kánonu, tedy příběhů, které napsal sám Doyle. Je tu Holmesův bratr Mycroft, vysoce postavený vládní úředník (Stephen Fry); krásná Irene Adlerová (Rachel McAdamsová); Watsonova manželka Mary rozená Morstanová (Kelly Reilly); domácí paní Hudsonová (Geraldine Jamesová) i inspektor Lestrade (Eddie Marsan). Osudy hrdinů scénáristé vymýšlejí po svém a k tomu ještě přidávají jednu svoji vlastní hlavní postavu, cikánskou Sim, kterou ztvárnila Noomi Rapace (aby zmatků v různých adaptacích bylo více, předtím hrála Lisbeth Salanderovou ve švédské adaptaci Larssonova Milénia, zatímco první díl v americkém zpracování míří do českých kin týden po Holmesovi).
Za scénářem stojí autorský pár Kieran a Michele Mulroneyovi. Ač oficiální materiály uvádí, že je paní Michele odbornicí na Holmese a jeho příběhy četla už jako málo, Doylovi příliš věrná není.
Holmes a Moriarty se nakonec setkají ve švýcarském Reichebachu a i ty nezbytné vodopády se ve filmu objeví, tím věrnost Doylovi skoro končí. Děj sice začíná v Londýně, ale postupně se přesouvá do Francie, Německa a nakonec Švýcarska. Velkými slovy řečeno, Holmes s Watsonem musí zabránit tomu, aby se změnily dějiny… A více než myšlení je věnován prostor akci.
Z data narození uváděného v úvodu článku si lze odvodit, že Holmes v původních Doylových příbězích nebyl (ze začátku) tak starý jako v některých dřívějších televizních a filmových adaptacích, Doyle opravdu píše, že Holmes boxoval a některé holmesovské atributy jsou dílem ilustrátorů. Jenže Ritchieho film je až příliš přeakčněný. Spousta situací, řada potyček s padouchy, kteří překvapí Watsona s jeho ženou třeba i ve vlaku. Ale počítat, kolika zloduchů se detektivové a cikánská Sim zbavili, bude stíhat zřejmě jen málokdo, stříleček a bitek je zbytečně mnoho.
Odkazů na původní doylovské hlášky je málo, zato nechybí humorné situace. Například Holmes provádějící experimenty na Watsonově psovi, byt na Baker Street proměněný v džungli nebo patálie s Watsonovou (a) rozlučkou se svobodou, (b) svatbou a (c) svatební cestou, po které Mary nakonec skončí „schovaná“ u Mycrofta vybaveného správně anglickým komorníkem. Chlapská poznámka „Říkám vám, že manželství je konec“ k detektivní dvojce krásně sedí.
Ale u Holmese se nemáme jen smát, i když třeba vtipný prvek nahoty najdeme shodou okolností ve filmové dvojce i první epizodě seriálové druhé řady.
Holmes pro současnost
Film má, abych opět odkázal na oficiální materiály českého distributora Warner Bros., nabízet nové pojetí slavného hrdiny pro současnou generaci. Jenže s atmosférou doylových příběhů má pouze pramálo společného a skoro by se tedy chtělo zamýšlet nad tím, jestli tedy Sherlock Holmes může novým divákům něco říct. Pak je tu ještě televizní zpracování, zkrátka s nadsázkou řečeno Sherlock, kam se podíváš. A přestože se příběhy odehrávají v současnosti, zachovávají atmosféru původní předlohy a i náměty vycházejí z původních Doylových detektivek.
Na první řadu pozitivně reagovali i dvacátníci, kteří na detektivky jinak třeba ani nekoukají, a teď jsou natěšeni na druhou řadu, snad si tedy můžeme jako správní detektivové odvodit, že Doylův hrdina může tedy stále oslovovat. Záleží jen na tom, jak se toho filmaři z Hollywoodu či televizních studií zhostí.
Na Hru stínů lze nejlépe vyrazit jako na oddechový akční thriller, ale lepší je příliš nebrat v potaz, že tu vystupují Holmes a Watson, ale dvojice chlapíků, z nichž jeden málem nedorazí na vlastní svatbu a druhý neumí jezdit na koni.
Pokud budou dobré zisky z filmu, dočkáme se třetího dílu?