Graeme Macrae Burnet

*1967 Kilmarnock, Skotsko

Skotský autor si pohrává se čtenáři i žánry, nic mu není svaté.

Vystudoval anglickou literaturu na univerzitě v Glasgow, pak pár let učil angličtinu ve Francii, Portugalsku i tehdejším Československu. Pak si doplnil vzdělání v oboru Mezinárodní bezpečnost a řadu let pracoval jako výzkumník a badatel pro televizní dokumenty.

Nadšený čtenář si psal pro sebe už od dětství, teprve v pozdějším věku se mu konečně podařilo jeden jeho pokus dokončit a vydat. Prvotina Zmizení Adéle Bedeanové získalo ocenění pro nejlepší debut od Scottish Book Trust. Noirová detektivka z malé francouzské vesnice má tak specifickou francouzskou atmosféru, že když Macrae začal tvrdit, že rukopis jen přeložil ze zapomenutého francouzského originálu, nikdo se tomu nedivil. Málokomu ale došlo, že si z nich autor jen střílí.

Podobně si pohrál i ve své druhé knize, „románu o zločinu“ His Bloody Project. Ten se tváří jako skutečné zápisy o procesu s autorovým předkem z konce 19. století, který byl obviněn z trojnásobné vraždy. Nikdo takový však neexistoval. Fiktivní spisy o tehdejším pohledu na psychiatrii se však dostaly do širších nominací na prestižní Man Booker Prize, čímž si román získal pozornost kritiků i nakladatelů a byl prodán do 20 zemí.

Autor se do Francie vrátil i ve svém třetím románu a pokračuje v případech inspektora Gorskiho.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
https://graememacraeburnet.wordpress.com/

OCENĚNÍ ::

2016 – Saltire – kniha roku (His Bloody Project)
2017 – Vrij Nederland – thriller roku (His Bloody Project)

VYŠLO ČESKY ::

  • Jeho krvavé dílo (His Bloody Project, 2016; Argo, 2018)
  • Zmizení Adéle Bedeanové (The Disappearance of Adéle Bedean, 2014; Argo, 2018) NOVINKA
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA