Pokud Vám detektivky Lee Harrisové připadají méně napínavé, možná nastala chvíle, opět si přečíst jeden titul od této autorky.
Stejně jako kniha Vražda o Vánocích, začíná i Vražda na silvestra tím, že se jedna osoba nedostaví na slavnostní večeři. Tou osobou je mladá dívka Susan. Její rodiče a přítel netuší, kam mohla zmizet a projevují velké znepokojení. Christine Bennettová, bývalá jeptiška, nyní manželka, hrdá matka ale hlavně příležitostný soukromý detektiv, se z pověření svého šéfa, významného právníka Arnolda, opět pouští do vyšetřování.
Chris pátrá v rodině dívky, mezi jejími kolegy, přítelkyněmi. Zdá se, jako by tahle hodná a milá Susan neměla důvod zmizet. Policie vyčkává, protože se prozatím žádný zločin nestal a dívka odešla dobrovolně. Jedna stopa se zdá být cestou správným směrem a když se po ní Christine vydá, nalezne v polorozpadlé farmě mrtvou ženu. Vyšetřování najednou nabere poněkud jiný směr než se původně očekávalo.
Chris žongluje mezi pátráním po zmizelé Susan a péčí o svého šestitýdenního syna Eddieho. Je zajímavé sledovat, jak se během jednotlivých knih vyvíjí postava bývalé jeptišky. Při tomto pátrání je dokonce Chris zatčena za nedovolené obnažování, když v autě kojila svého syna. Ovšem ani tentokrát neztrácí kontakt se svými přítelkyněmi z kláštera a s jednou se vydá do opuštěné farmy. Stejné pomoci jako obvykle se jí dostává od manžela Jacka, člena newyorské policie.
V jednu chvíli dostane Chris od Arnolda zákaz cokoliv v případu podnikat, což ale zvýší její zvědavost a touhu po spravedlnosti.
I tentokrát se jedná o příběh vztahující se k minulosti, jak je tomu u Lee Harrisové zvykem, ale zločin je současný.
Vražda na silvestra má spád a řekla bych, že oproti ostatním knihám Lee Harrisové je značně napínavější a bohatší na nečekané zvraty. Právě i dějová pestrost přidává tomuto devátému případu bývalé jeptišky Christiny Bennettové na zajímavosti.
Originál: The New Year’s Eve Murder, 1997
Překlad: Lubomír Veselý
Vydalo: nakladatelství Motto, 2009
280 stran