Lži, samé lži (Lisa Jackson)

Kam zmizela před léty dvojnice Marylin Monroe? A proč nyní někdo v jejím kostýmu vyskočil z okna poté, co o dvojnici někdo napsal knihu?

Před dvaceti lety vystupovala Didi Stormová v zábavním klubu v Las Vegas jako imitátorka Marylin Monroe. Pak se zapletla s Brettem, zákazníkem z bohaté a vlivné rodiny a porodila chlapečka a holčičku. Chtěla si vylepšit finanční situaci tím, že otci, který o dvojčatech nevěděl, prodá chlapečka (ví, že by chtěl dědice) výměnou za utajení skandálu. Výměna v poušti za městem se však zvrtne. Brett sice nepozná, že mu Didi prodala holčičku v chlapeckém oblečení (doufala, že bude později chtít koupit i chlapečka), ale když odjíždí, někdo začne střílet po Brettově autě, které následně vybouchne. Didi je v šoku. Je přesvědčená, že nechala zabít vlastní dítě. Doma zjistí, že ji Brett zaplatil falešnými penězi. Doma zanechává svou patnáctiletou dceru Remmi z prvního manželství a chce dát všechno do pořádku. Od té doby ji už ale nikdo nespatří. Remmi zůstává s chlapečkem a jejich chůvou, která však krátce nato zmizí i s děckem. Aby nemusela Remmi do domova mládeže, ujímá se jí fanaticky pobožná teta.

Současnost. Za záhadných okolností vychází biografická kniha o Didi Stormové. Remmi, která nyní žije sama v San Francisku, se jednoho dne stane svědkem toho, jak se jakási žena v kostýmu Marylin Monroe zabije skokem z římsy vysokého hotelu. Po počátečním šoku Remmi zjišťuje, že to naštěstí není její matka. Ale proč se někdo vydával za Marylin poté, co vyšla knížka? A kdo ji vlastně napsal? Zdá se, že je na čase, aby Remmi konečně přišla všemu na kloub a zjistila, co se tehdy před dvaceti lety vlastně stalo, a co se vlastně děje teď. Jenže ještě někdo jiný má z té doby nevyřízené účty a resty…

Americká spisovatelka Lisa Jackson je známá jak čtenářům milostných románů, tak detektivek a thrillerů. Když dala vale bankovnictví, začala nejprve psát tzv. Harlekýnky a poté přesídlila do žánru napětí. Do řady thrillerů však stále ještě prosakovala její záliba v romantických scénách. To se poslední dobou přece jen trochu vytrácí. Bylo to patrné například v posledních dílech série Alvarezová & Pescoliová nebo v předchozím česky vydaném románu To mi zaplatíš. I tady se víceméně obejdeme bez milostných scén a rozhodně tu nechybí, protože tahle stále plodná spisovatelka má svým fanouškům pořád co nabídnout.

Lži, samé lži, začínají výstižně popsaným prostředím pouště kolem Las Vegas, kdy máte pocit, jako byste tam byli spolu s aktéry. Zápletka je zajímavě rozjetá, dlouho nevíte, co si z toho máte vybrat a co se z toho vyvrbí. Jste zvědaví, jak to všechno autorka vymyslela a jak z toho nakonec vybruslí. Příběh se čím dál víc zamotává, a také čím dál více někam odjede a zmizí ze scény. Skoro by se dalo říci „Máte nějaký životní problém? Vydejte se na cestu!“ Do příběhu se tak dostávají výrazné prvky road story. Děj se ale během první poloviny knihy bohužel poněkud zpomalí.

Vypadá to, že v současnosti zažívá boom dělení příběhu na „to předtím“ a „to dnes“, kdy můžeme souběžně sledovat dvě dějové linie a porovnávat postavy z minulosti s tím, jak vypadají a jaké jsou dnes. Tohle s úspěchem praktikuje řada současných autorů a Lisa Jackson po tom sahá dost často, mimo jiné v již zmíněném románu To mi zaplatíš. Pětatřicetiletá Remmi se tak postupně setkává s několika postavami z minulosti, přičemž některé jí budou ku prospěchu, u jiných přetrvává zášť a staré křivdy.

Někde za polovinou knihy se odehraje asi nejpůsobivější scéna a pak příběh dostane konečně spád. Někdy ve třech čtvrtinách se dá uhádnout, nebo se spíše utvrdit v domněnce, kterou už máte delší dobu, kdo za vším stojí. Nicméně díky poměrně komplikovanému a nepříliš reálnému rozuzlení (ale co, je to fikce) stejně nemáte šanci uhádnout vše. Navíc, jak už to bývá, když si myslíte, že už je konec, mýlíte se.

Lisa Jackson ve svých doslovech většinou naznačuje jistou uměleckou licenci, co se týče policejních postupů. I v této knize cítíte, že dvojice vyšetřovatelů, která zde vystupuje, asi nebude příliš autentická, ale o ně ani tak nejde. Sice se s Remmi střídají v odhalování pravdy, ale hlavní hrdinkou zůstává ona. Samozřejmě nesmí chybět strach hlavní hrdinky. Opět dojde na obligátní „Měla pocit, že ji někdo pozoruje“. Rovněž nesmí chybět mlha, silný déšť a bouřka.

Největší klady aktuálního románu Lisy Jackson spočívají v zajímavě rozjeté zápletce, slušně popsaném prostředí a překvapivém, byť poněkud vyšroubovaném závěru (ale kdo ho dnes nemá, že, Jeffery). Při tom všem se jí po většinu knihy stále ještě daří udržet čtenáře v napětí. Autorka sice píše hlavně pro ženy, ale musím říci – jsem chlap a nestydím se za to, že se mi její thrillery líbí!

 

Originální titul: Liar, Liar (2018)
Vydáno: Kensington Books, New York (2018)
Vydání v České republice: Domino (2018)
Přeložila: Marie Čermáková-Frydrychová (2018)
448 stran

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.