František Kalenda

Na historickou detektivku poměrně mladý autor (narozen 5. února 1990) debutoval v roce 2011 historickým románem Despota. Ten u čtenářů ještě tolik nezabodoval (hodnocení 60 % na Databázi knih), zato jeho druhý román Ordál (2012), historická detektivka ze středověké Transylvánie, už byl mnohem úspěšnější (74 %).

František KalendaV roce 2016 vydal první díl ohlášené historické trilogie detektivek z dob vlády Karla IV. V titulu Vraždy ve znamení hvězdy představil hlavní postavu netradičního „vyšetřovatele“ v podobě královského lékaře Siegfrieda. Kniha se ucházela o Cenu Jiřího Ortena pro nejvýraznější spisovatele do 30 let a o Cenu Jiřího Marka za rok 2016.

O dva roky později se mohli čtenáři se Siegfriedem setkat podruhé, a to v románu Zlomený král, kde měl za úkol vypátrat pachatele vražedného útoku na samotného krále. Děj se přesunul z Prahy do hradu Lichnice na Chrudimsku. Třetí díl je ohlášen na konec roku 2019.

František Kalenda se také věnuje cestování a překládání z angličtiny, francouzštiny a portugalštiny. Kromě toho píše povídky a fejetony, působí jako doktorand na Univerzitě Karlově, kde absolvoval obor antropologie, přispívá do různých médií. Mimo historických románů píše i dobrodružné příběhy pro děti a mládež. Ve stejném roce jako Vraždy ve znamení hvězdy autorovi vyšla dobrodružná kniha pro děti s názvem Kocour, pes a sirotek. S vtipem sleduje putování nesourodé trojice až na kraj středověkého křesťanského světa a u čtenářů různého věku si vede velmi dobře – v době psaní této biografie se zatím desítka čtenářů přičinila o celkové hodnocení 91 %.

Během svých cest navštívil František Kalenda drtivou většinu evropských zemí, kromě toho také Izrael a další státy Blízkého východu. Jazykové znalosti a zahraniční stáže ho podněcují ke komentářům k dění v Latinské Americe. Coby publicista je pravidelným přispěvatelem pro internetový Deník Referendum, kde působí jako expert na Latinskou Ameriku. Pro toto médium mimo jiné zpracovával jako stálý spolupracovník v Brazílii tamější demonstrace v létě roku 2013. Kromě toho spolupracuje i s dalšími weby, například zpravodajským portálem Tiscali.cz.

Bydlí střídavě v Praze a v blízkosti bývalého přemyslovského hradiště v Roztokách u Prahy, o kterých také často píše. Má rád Olomouc a Prahu a všechna další města s podobně působivou historickou atmosférou.

 

VYŠLO ČESKY ::

  • Despota (Signum Unitatis, 2011)
  • Ordál (Vyšehrad, 2012)
  • Pes, kocour a sirotek (Meander/Vyšehrad, 2016)

Detektivní příběh z doby Karla IV.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA