Kdo na léto nejede do Egypta, může si o něm alespoň přečíst v novém dobrodružném thrilleru, v němž jde o jediné – poklad samotného faraona…
Ben Hope, hrdina tohoto a předchozích tří románů, pověsil armádu na hřebík a zabývá se „řešením krizových situací“ resp. zachrańuje oběti, unesené za účelem výkupného. Z relativního poklidu jeho výcvikového střediska jej však odvolá telefonát od člověka, kterému hodně dluží. Plukovník Paxton mu kdysi zachránil život a Ben je rozhodnutý splatit svůj dluh, ať bude požadavek jakýkoli. Plukovník má však dosti náročné přání – najít a zabít toho, kdo zavraždil plukovníkova syna. Morgan Paxton byl historik a odjel do Káhiry za jakýmsi výzkumem, kde však našel jen smrt. Plukovníkovi nestačí policejní zpráva, že patrně jen vyrušil zloděje, že stop je málo a že nemají šanci pachatele dopadnout. Ne, chce, aby za to někdo zaplatil. Ben ale není žádný nájemný vrah, a tak má spoustu výhrad. Nakonec však do Egypta jede a zaplete se tak do něčeho mnohem většího, než je jen zpackaná loupež. Historik Paxton možná narazil na objev, kterým by se navždy proslavil, kdyby žil dostatečně dlouho. O jeho nálezy však stojí někdo opravdu nebezpečný, komu Hopeova přítomnost kapku hne žlučí. A závod s časem začíná…
Máme tu chrabrého hrdinu, oplývajícího nejen schopnostmi elitního vojáka, ale i značným množstvím povahových ctností, jako je čest nebo zodpovědnost, kolem kterého se točí roztoužené krásky. On ale naneštěstí ztratí hlavu pro půvabnou manželku plukovníka Paxtona, čili zakázané ovoce, které si musí odepřít.
Pak tu máme vykradače hrobů, obchodníky se starožitnostmi, teroristy i pašeráky zbraní, seznam protivníků je bohatý a pestrý. Lokalit je také mnoho, od nejšpinavějších slumů Káhiry, přes vznešenou skotskou univerzitu a skvosty oplývající Egyptské muzeum, až k vyprahlé súdánské poušti, připomínající měsíční krajinu.
Faraonův poklad je další z řady dobrodružných thrillerů, točících se kolem skutečných historických reálií, na které je nabalena spousta fikce, akce a adrenalinu. Čím se tento román odlišuje od ostatních, je určitě lokalita a především stěžejní téma, kterým je kontroverzní faraon Achnaton (o němž se v příběhu dozvíme spoustu více či méně známých informací.) Za sebe bych také zdůraznila kultivovaný, místy až poetický styl vyprávění, kterého si po zběsilém „vole, vole“ stylu Chrise Kuzneskiho obzvlášť považuju…
Díky románům, jako je tento, se můžeme přenést z deštivého dvorku na exotické lokace, kam běžného turistu úřady jen tak nepustí, a zažívat dobrodružství očima Indiany Jonese kříženého s Terminátorem. Co na tom, že je příběh kapku předvídatelný a chování postav poněkud patetické? Na nenáročné letní čtení pod deštníkem či slunečníkem se hodí dokonale…
Originál: The Heretic´s Treasure, 2009
Překlad: Klára Míčková
Vydal: BB art, 2012
www.bbart.cz
327 stran