Jens Lapidus

*24. května 1974 Švédsko

Obhájce v trestním řízení zná stockholmské podsvětí jako své boty, však je také obhajuje denně…

Úspěšný obhájce se denně setkává s těmi nejhoršími kriminálníky a zločinci současného Stockholmu a jejich příběhy mu nedávaly spát. Obzvlášť jeden, kdy mladí kriminálníci prohlásili, že v jejich světě je přirozené a normální páchat zločiny, že nic jiného neznají. Právě takový svět se rozhodl Lapidus zmapovat, popsat ve svých knihách.

Jeho debut z roku 2006, líčený nikoli z pohledu detektivů, jak je zvykem, ale právě z úhlu zločinců, vyvolal senzaci doma i v zahraničí. (Práva prodána do 32 zemí…) Román Snadný prachy byl první z trilogie Stockholm Noir, která byla ve Švédsku v letech 2010-13 úspěšně zfilmována a první díl se možná dočká i americké předělávky. Propracovaná zápletka, komplexní postavy a naprostá autentičnost povyšují jeho knihy nad rámec kriminálního žánru.

Brutální gangsterskou trilogii doplnil autor o grafický román ze stejného prostředí (ale jak sám uvádí, realita je ještě mnohem horší, než co se odehrává v jeho románech.)

Česky vychází nový příběh, který zahajuje další volnou sérii kriminálních románů, tentokrát s nepravděpodobnou dvojicí, jež se musí dostat z maléru – právničkou a propuštěným vězněm. Autor opět prokazuje, proč je kritikou přirovnáván k Jamesi Ellroyovi (jež je prý velkým fanouškem jeho knih, které se dočkaly anglických překladů již od roku 2012.) Thriller Pouze pro VIP se překládá v Řecku, Chorvatsku, Rusku a dalších deseti státech…

ODKAZY ::

Oficiální stránka: www.wwd.se/forfattare/l/jens-lapidus/

VYŠLO ČESKY ::

  • Snadný prachy (Snabba cash, 2006; Argo, 2011)

Teddy & Emelie

  • Pouze pro VIP (VIP-rummet, 2014; Kniha Zlin, 2015)
  • Stockholm DELETE (STHLM DELETE, 2015; Kniha Zlín 2017/3)
  • Top Dogs (Kniha Zlin, 2018) NOVINKA
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA