Cizí tvář (Linda Howard)

Cizí tvář Linda HowardCizí tvář je nejnovější román americké autorky Lindy Howard, která se proslavila zejména romantickými příběhy okořeněnými napětím. Nakladatel v upoutávce naznačuje, že půjde o romantický příběh pro ženy, ale to není tak docela pravda. Spíš než romantičky si přijdou na své milovníci thrillerů a akčních příběhů. Spokojeni budou i ti, kteří mají rádi špionáž. Tím naznačuji, že knihu ocení i muži.

Dojemnou romantickou scénu jsem tady nenašla ani jedinou. Je tu několik erotických scén, ale ty vyplývají z děje. Mají smysl a rozhodně tu nejsou jen proto, aby autorka zneužila toho, že se erotika dobře prodává. Její scény jsou vzrušující, nepřekračují hranici dobrého vkusu a hlavně nejsou delší než dvě stránky. Toužíte-li po erotice a romantice, musíte si vzít do ruky jinou knihu. Místo nimrání se v citech se tady vraždí, intrikuje a místo svádění chlapů zápasí hlavní hrdinka o holý život.
Začátek příběhu začíná prologem, který byste měli číst obzvláště pečlivě. Tato epizoda je na první pohled jednoznačná a po jejím přečtení si řeknete, že co se týče totožnosti hlavní hrdinky, všechno je jasné jako facka. Dále se její pravá totožnost nijak neřeší a asi ve dvou třetinách knihy vás čeká hodně velké překvapení. Já se musela vracet na začátek, abych se ujistila, že tohle je opravdu možné. V prologu dojde k zavraždění prezidentského páru, na místě jsou členové zvláštní jednotky a někteří z nich jsou postřeleni. Kdo ve skutečnosti zemřel? To autorka záměrně nechává nezodpovězené.

Vlastní příběh začíná po několika letech, kdy se hlavní hrdinka vystupující pod jménem Lizette podívá do zrcadla a uvědomí si, že tu něco nesedí. Udělá se jí špatně, a když volá do práce, její kolegyně se podřekne, že se znají pouze tři roky, a nikoliv pět, jak si Lizette dosud myslela. Následující stránky autorka věnovala hlavní hrdince, která si postupně uvědomuje, že si nepamatuje věci, které se staly před třemi lety. Občas jí hlavou probleskne poznání, občas se jí už už vynoří vzpomínka. Mladá žena si nejdřív myslí, že se zbláznila, ale postupně zjišťuje, že ji kdosi sleduje.
Tato část je poměrně dlouhá na úkor poslední třetiny knihy, která je nejnapínavější. V této fázi vás nečeká nic, co byste neznali ze špionážních knih nebo filmů. Howard je naštěstí skvělá vypravěčka, takže si i tyto pasáže přečtete s chutí.
Navíc se záhy změní situace a Lizette bojuje o holý život. Tato část je hodně akční a autorka vás dokáže vtáhnout do děje. Lizette se konečně setkává s Xavierem, který byl jejím věrným stínem.
Čtenář se postupně dozvídá, jak to celé bylo a kdo jsou skuteční nepřátelé hlavní hrdinky. Důležití jsou dva lidé, u kterých nebude dlouho patrné, zda jsou dobří, nebo špatní. Každý sleduje svůj cíl a ne každý je věrný organizaci, pro kterou pracuje. Lizette věří Xavierovi, ve kterém poznává muže ze svých snů, a oba společně bojují takříkajíc proti celému světu. Kniha je nadupaná dějem, v němž není nouze o honičky v autech ani o chladnokrevné vraždy. Xavier je typický akční hrdina: drsný chlápek, který neváhá použít bouchačku.

Jak to dopadne s Lizette a Xavierem, to nebude žádným velkým překvapením. Tahle linie se dá předvídat, což je pochopitelné. Přesto vás konec hodně překvapí. Dozvíte se, co se odehrálo v prezidentově ložnici a kdo vlastně Lizette je. Připravte se na to, že v této knize je možné všechno.

Originál: Shadow Woman (2013)
Překlad: Kateřina Orlová
Alpress, Frýdek-Místek 2013
312 stran
www.alpress.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA