Bára Nesvadbová pokřtila novou detektivku Míši Klevisové

Klevisová křest samaMichaela Klevisová, dvojnásobná držitelka ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku, vydala čtvrtý detektivní příběh s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem. Román Ostrov šedých mnichů přišla pokřtít spolu se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou 17. června do pražského Paláce knih Luxor.

Autorka vystudovala žurnalistiku, přičemž v tomto oboru stále pracuje. Je redaktorkou časopisu Cosmopolitan, ve kterém má na starosti knižní novinky. Ráda cestuje a přispívá i do dalších periodik. Vyzkoušela si i scenáristickou praxi (seriál Ulice). Kromě psaní detektivní prózy napsala také „povídkové knížky pro majitele koček“ nazvané Čekání na kocoura a Kocour z Montmartru.

ostrov-sedych-mnichu-klevisovaRomány Michaely Klevisové hodnotí příznivci české detektivky velmi pozitivně. Čtenáři se vesměs shodují na tom, že jsou příjemně překvapeni čtivými a napínavými příběhy.
Hlavní postavou detektivek je zmíněný inspektor Josef Bergman. Zatímco v předcházejících třech románech se vyšetřování odehrává v České republice, nový román začíná na odlehlém nizozemském ostrově Schiermonnikoog, kde byla před jedenácti lety nalezena zavražděná žena. Vrah ale zůstal dosud neodhalen.

Na křtu knihy spojeném s autogramiádou autorka prozradila, že Nizozemsko je jejím druhým domovem, kam se vždy ráda vrací. Nejezdí však do Amsterdamu, jak by leckdo mohl předpokládat, ale lákají ji málo zabydlené ostrovy.
Spisovatelka Bára Nesvadbová uvedla, že byla potěšena stát se kmotrou knihy své kamarádky a kolegyně z redakce. Novému románu popřála, aby se čtenářům líbil. Zároveň dodala, že není typickým čtenářem detektivek, protože se nerada bojí. Nesnáší třeba norského spisovatele Joa Nesbøho, protože se jí nelíbí, když „přitlouká třináctileté holčičky za ramena na záchod“. Právě proto má moc ráda detektivky Michaely Klevisové, které jí přijdou sice napínavé, ale přijatelným způsobem.
Sama Michaela na to navázala, že ani ona nemá ráda detektivky plné sadismu a násilí. Její nová knížka proto bude prý především pro čtenáře, kteří to cítí stejně. Svůj nový román považuje spíše za psychologický příběh.

Klevisová křest 6Kromě Báry Nesvadbové a Michaely Klevisové se decentního křtu (kniha se tentokrát nepolévala) zúčastnila také zástupkyně pražského nakladatelství Motto Romana Přidalová, které všechny detektivky (i povídkové soubory) vydalo.

Detektivka Ostrov šedých mnichů vychází čtyři roky od autorčina posledního románu (recenze knihy Dům na samotě). Sympatická brunetka své čtenáře, kteří se na ni přišli podívat, však uklidnila, že na další román nebudou muset čekat tak dlouho, protože na pátém titulu se už pracuje. To je myslím skvělá zpráva pro příznivce dobré české detektivky.

Foto: Richard Spitzer
Kompletní fotogalerii najdete na Facebooku.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA