Arturo Perez Reverte

Vyšlo česky

BIOGRAFIE :: 

Foto: Facebook autora www.facebook.com/pg/perezreverte

Narodil se 25.11.1951 v Cartageně. Je zkušeným reportérem a uznávaným spisovatelem. V 80. a 90. letech se jako novinář zúčastnil řady válečných konfliktů, brzy se však začal věnovat vlastní prozaické tvorbě. V současnosti je nejpřekládanějším španělským spisovatelem, a také jedním z nejplodnějších: za 17 let tvorby napsal 18 románů. Za svou literární práci obdržel řadu cen (např. francouzskou Prix Méditerranée za nejlepší zahraniční román) a od roku 2003 je členem Španělské Královské akademie.

Příběhy Péreze-Reverta se dají jen těžko zařadit do jediné škatulky; najdou se v nich prvky gotického románu, špionážní, historické náměty, námořní i politické. Všechny však mají něco společného: záhadnou zápletku, napínavý děj, jiný text uvnitř vlastního textu, mystifikaci, odkazy k minulosti a k jiným uměleckým dílům, nečekané rozuzlení. Jejich hrdinové nemají s policií nic společného, jsou to většinou osamělí outsideři, kteří náhodou narazí na tajemství a nechávají se jím unášet až k dramatickému závěru.

Čtenář pátrá spolu s hrdinou po indíciích, které se objevují a zase mizí, a když ho příběh doopravdy chytne, dokáže se prokousat i hodně detailními pasážemi, které mu třeba nic neříkají, ale pro znalce jsou třešinkou na dortu. Autor je totiž znám tím, že prostuduje všechno, co se k danému tématu pojí, projde si místa, kde se příběh odehraje, zjistí si naprosto všechno, takže čtenář získá dojem, že sám chodí Madridem, sedí nad mapami, popíjí v kavárně… a stává se tím obětí autorovy mystifikace, jíž je také proslulý a díky níž je často nazýván „španělský Umberto Eco”, protože tak zevrubně popisované reálie bývají často pouhým výplodem autorovy imaginace.

Záběr autorových vědomostí je opravdu široký, od šachových partií a námořní navigace, přes staré holandské mistry a historická první vydání až k počítačovému hackerství a šermu…

V poslední době píše také oddechovější historické detektivky z Madridu 17. století. Jejich hlavní postava, kapitán Alatriste, je ve Španělsku stejně populární jako u nás Sherlock Holmes…

Úspěšný bestseller Péreze-Reverta Dumasův klub byl zfilmován Romanem Polanskim s Johnym Deppem v hlavní roli s názvem Devátá brána (info na CSFD).

Pomalu se schyluje k českému vydání zatím nejnovější autorovy knihy Mys Trafalgar.

OCENĚNÍ ::
2014 – Mezinárodní dýka za The Siege (El Asedio)
Více o cenách

ODKAZY ::
Oficiální stránka: http://www.perezreverte.com/ (španělsky)

VYŠLO ČESKY ::

  • Šermířský mistr (El maestro de esgrima, 1988; Alpress, 1998; přel. Bronislava Skalická)
  • Vlámský obraz (La tabla de Flandes, 1990; Alpress, 1997; přel. Bronislava Skalická)
  • Dumasův klub (El club Dumas, 1993; Mladá fronta, 2000; přel. Anežka Charvátová)
  • Hřbitov bezejmenných lodí (La carta esférica, 2000; Mladá fronta, 2002; přel. Vladimír Medek)
  • Kůže na buben (La Piel del tambor, 1995; Knižní klub, 2004; přel. Vladimír Medek)
  • Královna jihu (La Reina del Sur, 2002; Knižní klub, 2005; Alpress, 2012; přel. Vladimír Medek)
  • Tango staré gardy ( El tango de la guardia vieja, 2014; Argo, 2016, přel. Vladimír Medek)
  • Obléhání (El Asedio, 2014; Argo, 2017) NOVINKA
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA