* 28. října 1938 Blackheat, Londýn, VB
Autorka, která udělala za svou temnou minulostí tlustou čáru, nyní píše historické detektivky z viktoriánské éry…
Anne (tehdy ještě Juliet Hulme) jako dítě opakovaně trpěla tuberkulózou, proto jí doktoři doporučili změnu ovzduší. Řadu let tudíž žila u pěstounů na Bahamách, později spolu s rodiči na Novém Zélandu. Tam si našla výjimečnou kamarádku a dohromady si vyfantazírovaly vlastní svět. Kamarádčiny rodiče se však rozváděli a hrozilo, že přítelkyně bude muset odjet s matkou pryč. Ze strachu z odloučení proto vymyslely plán, jak zůstat spolu – zabily kamarádčinu matku… Zločin se stal nadlouho senzací nejen pro svou brutalitu, ale i pro mládí obou pachatelek. Dívkám tehdy bylo kolem 15 let, což je zachránilo před vážnějším trestem. Takto jen strávily pět let v nápravném zařízení a pak se musely zavázat, že jedna druhou už nikdy nekontaktují. Obě začaly nový život v nové zemi a pod novým jménem… (Roku 1994 byl celý případ zručně zfilmován Peterem Jacksonem pod názvem Nebeská stvoření, byť k němu měla autorka výhrady.)
Po propuštění tedy autorka přijala nové jméno Anne Perry, vrátila se do Anglie a začala úplně nanovo. (Na jejích webových stránkách není o kauze ani zmínka, avšak chystá se o ní dokument.) Vystřídala řadu zaměstnání – prodavačku, úřednici, stevardku i dispečerku. Až roku 1979 jí vyšel první detektivní román z viktoriánské Anglie, na kterýžto žánr se zaměřila a který jí vynesl velkou popularitu. Knihy se pravidelně umisťují na žebříčcích bestsellerů a byly přeloženy do celého světa.
Nejoblíbenější jsou její historické série s inspektorem Thomasem Pittem – tato řada má již 25 knih, a detektivem Williamem Monkem, jehož případy už vydaly na 15 pokračování a který je představen i českým čtenářům. Dále však autorka píše i sérii zasazenou do bojů 1. světové války a detektivní řadu spojenou vánoční atmosférou. První případ inspektora Pitta The Cater Street Hanuman se v roce 1998 dočkal i televizního zpracování.
OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.anneperry.net
OCENĚNÍ ::
2000 – Edgar award – nejlepší povídka – „Heroes“
Více o cenách
VYŠLO ČESKY ::
Povídky:
- Léčka na skotské vrchovině (in: Příběhy Sherlocka Holmese, č. 21)
- Někdo to radši chladné (in: Smrt neznamená konec)
- Ponožka bez krve (in: Příběhy Sherlocka Holmese, č.30)
- Příběh z jednoho města (in: Černá vdova ze Slane)
- Rukojmí štěstěny (in: Nová dobrodružství Sherlocka Holmese)
- Útěk (in: Sedmadvacet detektivů)
- Zrádná vlna (in: Nebezpečné ženy)
William Monk:
- Tvář cizince (The Face of a Stranger, 1990; Moba, 2009)
- Pohřeb v modrém (A Funeral in Blue, 2001; Moba, 2010) VYŠLO