Marek Krajewski

*4. září 1966 Varšava, Polsko

Nejslavnější polský autor historických detektivek sbírá jedno ocenění za druhým…

Vystudovaný lingvista a filolog, expert na latinu, se v 90. letech dal na spisovatelskou dráhu. Vyrůstal za studené války ve Varšavě, kde komunisté vymazávali jakékoli zmínky o německé historii města. Tudíž po revoluci byl Krajewski častým návštěvníkem uvolněných archivů a knihoven – předválečná éra města, pod tehdejším jménem Breslau, ho naprosto fascinovala. Jeho detektivky z této doby se díky důkladným rešerším vyznačují smyslem pro detail.

Autorovy detektivky se někdy označují jako „retro krimi“ nebo polský noir, jsou temné, depresivní, popisující tehdejší atmosféru tak dokonale a věrně, že autor získává mnoho ocenění nejen polské, (v roce 2019 prezidentskou medaili) ale i německé – Georg Dehio award za popis německé historie v širší perspektivě.

Jeho nejslavnější sérií je řada s kriminálním radou Eberhardem Mockem, která má zatím 9 dílů. V Polsku vzniklo několik televizních adaptací a nyní varšavské hudební divadlo v sezoně 2019/2020 uvedlo hru inspirovanou dějem několika knih ze série: Mock – černá burleska. Knihy byly také přeloženy do 18 jazyků.

Nově se autor také zaměřil na předválečný Lvov, do kterého zasadil další řadu noirových detektivek s komisařem Edwardem Popielskim, zatím s 8 díly.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
http://www.marek-krajewski.pl/

VYŠLO ČESKY ::

Popielski:

  • Cháronova čísla (Liczly Charona, 2011; Argo, 2020) NOVINKA
  • Erinye (Erínye, 2010; Argo, 2019)

Breslau:

  • Přízraky Breslau (Widma w Breslau, 2005; Moba, 2010)
  • Konec světa v Breslau (Koniec swiata w Breslau, 2003; Moba, 2009)
  • Smrt v Breslau (Smierc w Breslau, 1999; Moba, 2008)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA