A co bude se mnou? (James Hadley Chase)

Jack Crane sloužil za války ve Vietnamu jako letecký mechanik. Jeho jediným přítelem byl plukovník Bernie Olson, schopný válečný pilot. Po propuštění z armády se Jack nudí v otcově rodném domě, nikde nepracuje a stále odmítá nabídku svého otce, aby koupil místní autoservis a usadil se. Jízdenka ze zdánlivě ubíjejícího maloměsta přijde ve chvíli, kdy jednoho rána zazvoní telefon a právě Bernie nabízí Jackovi dobře placenou práci poblíž Paradise City, floridského letoviska pro boháče. Jack samozřejmě nadšeně přijímá. Práce se zdá být jednoduchá – coby letecký specialista má dohlížet na stavbu nové soukromé ranveje. Jenže ona ta práce je tak jednoduchá, až je to podezřelé. Vše má pod kontrolou šikovný předák, termíny se stíhají, co tu tedy má Jack vlastně dělat? Je tu opravdu kvůli dozoru na stavbě?

Samozřejmě brzy zjistí, že jde o něco jiného. Bernie si potřeboval Jacka otestovat. Chystá totiž velice riskantní únos letadla, které si na zakázku nechal vyrobit jeden z nejmocnějších mužů v zemi a také současný zaměstnavatel Bernieho. Jack brzy zjišťuje, že plán, do kterého jsou ještě zasvěceni další pilot Harry, překupník Kendrick a Bernieho milenka Pam (která už mezitím stihla Jacka svést), má více děr než je v ementálu. Zkušeně přebírá iniciativu a právě díky němu je plán doveden k dokonalosti. Jak už to však bývá, někdy ani sebelepší plán nepočítá s drobným zádrhelem, který se posléze mění v katastrofu…

Román je dalším z řady, který se odehrává ve fiktivním floridském ráji jménem Paradise City, i když tentokrát jen okrajově. Děj se z velké většiny odehrává na stavbě nedalekého letiště a z části také v mexické džungli. Nenajdeme tu některé známé postavičky, jako je ješitný detektiv Tom Lepski, policejní šéf Terell, či přístavní povaleč a práskač Al Barney. Jedinou známou tváří je homosexuální překupník Claude Kendrick.

Jako vždy čtivě napsanému románu nechybí sexuální náboj, typický „chaseovský“ slang či v románech autora všudypřítomný motiv peněz. Co mu však tentokrát chybí, je lépe vystavěná zápletka. Více jak dvě třetiny děje se toho příliš neděje – sledujeme Jackovo zevlování kolem stavby, jeho sexuální dobrodružství nejprve s Pam, později i se znuděnou paničkou zaměstnavatele, víme, co měl každý den k obědu, ale akce pořád chybí. Ta přijde až těsně před koncem, konec samotný se pak tak nějak rozplyne do prázdna. Příběhu také chybí postava, se kterou by se mohl čtenář ztotožnit nebo které by mohl alespoň trochu fandit. Jack Crane rozhodně není příliš sympatickou postavou, o ostatních ani nemluvě. Čest trochu zachraňuje dobrácký předák Tim, ten má ovšem příliš málo prostoru. Pokud nakonec i tak Jackovi začnete fandit, bude to možná díky motivu otec – syn, kdy si přejete, aby se Jack přece jen kvůli otci do rodného města vrátil a koupil ten servis.
Originální titul: So What Happens To Me? (1974)
Vydáno: Beta (1997)
Vydání v České republice: Beta-Dobrovský (1997)
Přeložila: Daria Dvořáková

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA