Záblesk ve tmě (Stacy Willingham)

Chloe má úspěšnou kariéru psycholožky a svou minulost by ráda nechala za sebou. Ale blíží se výročí – už to bude 20 let, kdy v jejím rodném městě zmizela děvčata… a z jejich vražd byl obviněn její milovaný otec.

V Chloeině pracně vybudovaném novém životě se začnou rozbíhat trhliny, když v městě zmizí první dívka. Zmizení spustí vzpomínky na staré události a znepokojivé podobnosti tehdejších vražd s těmi současnými. Proč se to děje znovu? Byl otec opravdu vinný? Chce do toho vrah zatáhnout Chloe z nějakého důvodu? Je tohle konečně psychotrhiller, který se vám zadře pod kůži?

S podobným námětem dcery usvědčeného vraha před nedávnem přišla i Anne Frasier v knize Najdi mě. Tam se hrdinka vyrovnávala s vinou vstupem do FBI. Tady se Chloe stala psycholožkou poté, co sama jako dítě strávila v jejich ordinacích až moc času. Takže zatímco kniha Frasier byla spíš policajtská, Willingham se zaměřuje na vnitřní svět své hrdinky. A to tak důkladně a přesvědčivě, že máte pocit, jako byste Chloe osobně znali. Víte o jejích úzkostech, kousek po kousku se vám odkrývá hloubka jejího traumatu. Nové vraždy ještě přiživí stres a návaly paniky. Zcela oprávněně začne podezřívat své blízké, lidi kolem sebe. Už jednou neviděla, co měla přímo před nosem, a podruhé se jí to stát nesmí…

Záblesk ve tmě je další psychologický thriller s vynervovanou hrdinkou, psycholožkou, která by sama potřepovala terapii. Čím se ale odlišuje od jemu podobných? Možná prostředím Louisiany, kde léto je tak horké, že taje asfalt, a mrtvoly v močálech mizí líp díky aligátorům. Možná díky tomu, že celou dobu nevíme, jestli můžeme věřit hlavní hrdince.

Mě se velmi líbila první půlka, hlavně díky skvěle vypracovaným profilům postav. Pak už ale děj začal najíždět do obvyklých kolejí podobných románů, které jsem četla nedávno, a stával se kapku předvídatelným. Což bylo zklamání až do chvíle, kdy přišel zásadní zvrat. Ten otočil vše, co jste si doteď mysleli, vzhůru nohama. Být takhle pěkně manipulovaní šikovnou autorkou, to je čím dál těžší. Ale tady jsem neměla ani stín podezření…

Originál: A Flicker in the Dark,  2021
Překlad: Naďa Funioková
Vydal: Kalibr, 2022
375 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA