Třetí na řadě (Allison Brennanová)

FBI má nový Mobilní vyšetřovací tým. A hned jde naostro do prvního případu, kterým je Trojkový vrah. Ten vraždí po třech – obětech, dnech, v rozestupu tří let. Agent Matt Costa má jen pár dnů na to, aby ho se svým týmem zastavil, než se zas na tři roky odmlčí…

A to se ten tým teprve skládá, dolaďuje, vytyčuje si své hranice. Začíná závod s časem, závod o to zastavit vraha dřív, než zabije svou příští vyhlédnutou oběť v malém washingtonském městě Spokane.

Fanoušci seriálu Myšlenky zločince si tu přijdou na své, stejně jako příznivci realistickým policejních procedurálek. Boj o kompetence tu aspoň zpočátku má stejně prostoru jako hledání důkazů. A můžete si tu mezi postavami vybrat své favority, protože jich je tu víc než dost. Mathias Costa je cílevědomý dříč, co nesnáší byrokracii. První tělo našla detektiv z Los Angeles Kara Quinnová, která je ve Spokane na nucené dovolené, ale nicnedělání ji dusí. Pak je tu ještě psycholožka Catherine, která dělá profily vrahů, včetně Trojkového před třemi lety. A dnes, když už chtěla s hrabáním se v hlavách psychopatů skončit, ji zase volá povinnost… Plus vrah, odhodlaný, anonymní, dokonale splynulý v davu… (A týmový technik, a místní strážníci, a místní šerif…)

Na to, aby byl příběh dechberoucím thrillerem, tomu chyběl nějaký náboj. Potenciální napětí rozmělňovalo množství postav, jejich neustálé diskuze, handrkování a teorie, politikaření. Až někde před polovinou se konečně něco začalo dít, z roztříštěných střípků se vyloupl konkrétnější obrys toho, co můžeme očekávat. A taky mi konečně došlo, že hlavními postavami tu mají být Costa a Kara, to když se jejich ega střetla a pořádně to zajiskřilo. Vývoj jejich vztahu-nevztahu je dalším článkem v téhle skládačce a dává tušit, že autorka hodlá s týmem pokračovat dalšími díly.

S autorkou jsem měla trochu problém. Zahltila čtenáře tolika informacemi, postavami, vhodila ho přímo doprostřed vyšetřování, že se v tom málem utopil. Navíc její postavy jsou spíš archetypy klasickým policajtských detektivek, klaďasové, co slouží až do roztrhání těla. Trvalo mi tak dobrou půlku knihy, než jsem si na její styl zvykla, než jsem pochopila, že takhle to ona chce – aby čtenář viděl celý ten zmatek, jakým je rozsáhlý případ vyšetřování sériového vraha napříč jurisdikcemi, a co všechno to obnáší.

Allison Brennanová musela věnovat opravdu hodně času průzkumu policejních postupů a přípravami, a tak už nezbyl prostor dát svým postavám trochu větší hloubku. Ale třeba se na psychologii vrhne v příštím díle…

Originál: The Third to Die, 2020
Překlad: Lucie Gurrick
Vydal: Grada pod značkou Metafora, 2020
462 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA