Vraní oko (Michaela Klevisová)

Kriminalista Josef Bergman se v osmém případu nazvaném Vraní oko vrací na knižní pulty. S vyšetřováním se dostává do chatové osady na jižní Moravě, kde najednou nějak podivně umírají lidé.

Na jižní Moravě v chatové osadě, kde lišky dávají dobrou noc, najednou krátce po sobě zemřou dva lidé. Jedním z nich je ornitolog a umělecký kovář, druhou osobou je muž, který rozhodně nemá do kapsy hluboko, na rozdíl od lidí z okolí. Jedná se alespoň v jednom případě o nešťastnou náhodu? V okolí se totiž nacházejí mokřady a v plánu bylo vytvoření ptačí rezervace, která by omezila okolní život. Její založení se tak příliš nesetkává s nadšením. Různé nenávistné projevy tak nejsou úplnou výjimkou.

Do toho všeho přijíždí kriminalista Bergman, aby prozkoumal, jak souvisí smrt ornitologa s nedávnou smrtí pražské profesorky.

Dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová se po samostatné detektivce Prokletý kraj (Motto, 2021) vrací s detektivním románem Vraní oko (Motto, 2023) k oblíbené sérii s komisařem Josefem Bergmanem a jeho týmem.

Michaela Klevisová je známá svými propracovanými charaktery postav, pomalu plynoucími, a přitom čtivými příběhy plnými tíživé atmosféry. Zatímco Prokletý kraj více sázel na líčení prostředí děje, Vraní oko je plné rozhovorů a jednání několika osob, které žijí v chatové osadě a jejím okolí.

Měla se smrtí něco společného chatařka Eva, která se do jedné z chat přistěhovala se svým přítelem? Dohodli se totiž na opuštění klasického života plného vymožeností a začali žít ve staré jednoduché chatě bez vody a dalších věcí. Ne oba ovšem s tímto stavem zcela souhlasí. Kromě toho jako fotografka fotila Eva rodinu bohatého muže a z jeho peněženky se ztratily peníze.

Vlídné vztahy nepanují ale ani v životě bohatého muže. Jeho dcera Šárka se vdala jaksi „pod úroveň“, kterou by si on představoval. Podezřelí narůstají, a brzy je jasné, že motiv mohli mít úplně všichni z okolí mrtvých i obyvatel osady.

I tentokrát si Michaela Klevisová dala záležet na propracovaných charakterech a uvěřitelném příběhu, ze kterého budete mít pocit, jako by se odehrával ve vaší blízkosti. Občas se ozývají reakce, že je série s Bergmanem je jiná, než samostatný příběh. Ale i mezi jednotlivými díly je velký rozdíl. Mám pocit, že co do různých komunikací mezi účastníky děje a popisů myšlenkových pochodů aktérů knihy, je tato „nejakčnější“. Každopádně všechny spojuje neuvěřitelně dobré psaní a krásný jazyk, uvěřitelnost a lidskost. Přestože celkově mě mírně více zaujal Prokletý kraj, stojí si Vraní oko na mém žebříčku velmi vysoko. Vraní oko právě vydalo nakladatelství Motto.

Nakladatel: Motto (2023)
320 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA