Tenký led (Paige Shelton)

Beth se potřebuje ukrýt před světem. A pro ten účel neexistuje lepší místo než Aljaška…

Beth Riversová je známá spisovatelka detektivek, kterou ale unesl její šílený fanoušek. Povedlo se jí utéct, policie po únosci stále bezvýsledně pátrá. Beth se tedy vytratí z nemocnice a zařídí si pobyt v naprosto izolovaném koutu světa, v městečku Benedict na Aljašce. Dostanete se tam pouze letadlem nebo trajektem a kolem dokola jsou hluboké lesy a ledovce. Mobilní signál je mizerný a internet jak by smet. Ideální úkryt, kde ji nikdo nenajde.

Až na to, že… Hrdinka nikdy nebyla v takovéhle divočině a není na to připravená. Ubytovala se v hotelu „na půl cesty“ tedy pro resocializaci kriminálnic. Místní policejní náčelník zrovna řeší sporný případ sebevraždy, která se podivně kryje s příjezdem Beth, ale taky to nemusí nic znamenat. Beth zkusí obnovit místní noviny a záhadná smrt je zprávou, která by lidi mohla zajímat. Kupodivu jí ale nikdo nechce nic moc říct. Na to, jak malá je to obec, se toho tam děje docela dost…

Hlavní hrdinka je čtenářům hned sympatická. Může to být její houževnatostí, že se dokázala sama zachránit, nebo i její zranitelností. Pozůstatky hrůzy a neoddiskutovatelný posttraumatický syndrom si nese s sebou na Aljašku. Útržky vzpomínek, občasné bolesti hlavy plus zdravá paranoia jsou teď jejím denním chlebem. Ale nevzdává se, oprašuje své zkušenosti z dob, kdy dělala sekretářku na policejní stanici a nenápadně šmejdí.

Úchvatné prostředí divoké Aljašky taky odvádí svůj kus práce – losi, medvědi, nevypočitatelné počasí… Znám zemi ze série detektivek Dany Stabenow, a tak nějak jsem čekala, že Beth narazí na ostrou Kate Shugakovou, ale… Kateina rezervace je asi v jiném koutu země. A cynický styl Stabenow tu vystřídal lehký nadhled, díky kterému není příběh tak depresivní, jak by mohl být. Co taky člověku zbývá, když je zalezlý v osadě se třemi koňmi a kde středem obce je socha medvěda, než trocha nadhledu?

Tenký led je zajímavou detektivkou ze zapadlého koutu divočiny, kde dávají losi dobrou noc a kam se jezdí schovat ti, kteří úkryt potřebují. Beth možná není jediná, která si svou historku vymyslela. Ale další záhady se budou odkrývat postupně. Autorka se do toho kousku civilizace, vyrvané lesům, dost zamilovala a nechá tam hrdinku trčet na další tři knihy. Tenhle první díl ale předznamenává, jaké asi budou: příjemné na čtení, žádné masakry, jen spousta přírody, dobře popsaný posttraumatický stresový syndrom a hrstka svérázných figurek, kteří tě buď zabijí, nebo ti půjčí nepromokavou bundu…

Originál: Thin ice, 2019
Překlad: Kateřina Elisová
Vydal: Vendeta, 2021
293 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA