Noční návštěvník (Jeffery Deaver)

Po přečtení 15. příběhu Lincolna Rhyma a Amélie Sachsové se nejspíš začnete velmi zajímat o kvalitní bezpečnostní zámky na dveřích. Noční návštěvník, který si říká Zámečník sice působí v literárním New Yorku, ale nikdy nevíte…

Žena se po noci probouzí trochu zmatená, protože pokoj nachází v jiném stavu, než byl před usnutím. Sice se probudila po prohýřené noci, ale nakousnuté jídlo by před postelí nenechala. Nenechala by ani vzkaz v prádelníku. Uvědomí si, že tam někdo musel být, a když najde zamčené dveře, bojí se, že v bytě není sama.

V New Yorku řádí zločinec, který si říká Zámečník. Od dětství je posedlý zámky a jejich otvíráním. Nezastaví ho žádný bezpečnostní systém. To hlavní, co obětem bere, je jejich pocit bezpečí. Prozatím. Lincoln Rhyme se dostal do problémů v rámci jiného případu a musí přestat být konzultantem newyorské policie. Musí se také přestat stýkat s kolegy a nesmí od nich dostávat informace. Což je těžké a současně o to ani řada kolegů nestojí, včetně jeho manželky Amélie Sachsové, i když hodně riskují. Lincoln a Amélie ale vědí, že Zámečníka musí zastavit co nejdříve.

Bývalého detektiva a nyní konzultanta Lincolna Rhyma možná znáte z filmu Sběratel kostí. Lincoln je výjimečný tím, že se po zranění stal kvadruplegikem. Přesto dokáže vést pátrání z vozíku díky svým znalostem a dedukci mnohem lépe, než lidé v bezvadné kondici. Také Amélie je zajímavou postavou, která je plně koncentrovaná na vyšetřovaný případ a přemýšlí, co tak pachatelům může v těch jejich hlavách probíhat. Autor ale v této knize nevěnuje prostor jen těmto hlavním postavám, ale také dalším kolegům, se kterými spolupracují. A samozřejmě je tu dostatek postav, které mají čtenáři pořádně zamotat hlavu, a to převážně z oblasti bulvárního plátku, který tu hraje významnou roli.

V knize je spousta odkazů na Rhymova protivníka zvaného Hodinář, který je posedlý časem, stejně jako Zámečník zámky. Pokud čtenář tento příběh nezná, nejspíš si bude „nutně“ potřebovat příslušný stejnojmenný titul přečíst.

Noční návštěvník byl mou první knihou od Jefferyho Deavera, a pokud jsou ostatní knihy ještě o trochu lepší, jak naznačují reference čtenářů, nemohu se těchto titulů dočkat. Pokud od Jefferyho Deavera očekáváte napětí, pečlivou laboratorní práci a zdatné, i když trochu svérázné detektivy, dostane se vám toho dostatek. O autorovi se traduje, že je pořádně brutální. Tato kniha je nejspíš výjimkou, protože brutalitu v ní najdete, ale pouze v drobné míře. Titul má téměř 500 stran a když ho přečtete během pár hodin, svědčí to o tom, že autor velmi dobře ví, jak si čtenáře „zaháčkovat“ a ke čtení ho připoutat. Přispívají k tomu krátké kapitoly a výborný styl psaní.

Nakladatel: Domino, 2023
Originální název: The Midnight Lock, 2021
Překladatel: Jiří Kobělka

472 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA