Minulost (Lee Child)

Nejnovější thriller s Jackem Reacherem jde do minulosti Jackovy rodiny. Nebo by to tak aspoň být mělo. Ale v městě Laconie, o kterém otec tvrdil, že je jeho rodištěm, o rodině Reacherových nikdy neslyšeli…

A tak zatímco Reacher se prokousává laconským archivem s nulovým výsledkem, na kraji městečka se ubytuje mladý pár z Kanady. Shorty a Patty jedou do New Yorku, ale vypovědělo jim auto. Motel odříznutý od civilizace hlubokým lesem se zdál být útočištěm, dokud nezjistí, že se z něj nemají jak dostat, že lidi v motelu jsou nějací divní (až moc se usmívají). Tušení něčeho ošklivého odkapává z každé stránky, protože v sérii Lee Childa nikdy dopředu nevíte, co si na nás připravil…

Reacherovy případy začínají mnohdy náhodně. Prostě někde vystoupí z busu, kde neměl, nebo si jako tady vybere na křižovatce tu horší cestu. A obvykle to skončí tak, že ve městě zůstanou ležet ti špatní nebo někde něco hoří. Tady byl úvod hodně dlouhý, to rozehrávání, usazování hráčů na svá místa přes větší polovinu knihy. Jste tak tím víc napnutí, znepokojení situací v motelu. Tím spíš, že tu od začátku chybí aspoň špetička humoru, obvyklé ironické hlášky, které čtenáři vykouzlí pobavený úšklebek a navodí iluzorní pocit, že se nic zlého přece nemůže stát.

Vy sice stoprocentně víte, že se nakonec Reacher do toho divného motelu dostane a všechny tam zpacifikuje, ale kdy?? Stihne to vůbec včas, než se Patty a Shortymu stane něco neurčitě ošklivého?

Série thrillerů s bývalým vojenským vyšetřovatelem je pestrá, napínavá a nikdy nenudí a i tento díl spadá do všech těch kolonek. Navíc perfektně dokresluje povahu člověka, kterého sice chcete mít v maléru na své straně, ale pro běžný život je naprosto neuchopitelný a nepoužitelný.

Pro věrné fanoušky je tahle kniha dárečkem také proto, že odhaluje další kousek Jackovy netypické rodiny – o jeho bratrovi Joeovi víme z prvního dílu Jatka. Tajemství Reacherovy matky se odhalilo bůhví kde a otec se objevil v povídkové knize Jmenuji se Reacher. A nyní se můžeme dozvědět další střípek, i když nás to nikam daleko neposune. Ale stěžovat si nebudeme.

 

Originál: Past Tense, 2018
Překlad: Iva Harrisová
Vydal: BB art, 2019
323 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA