Kámen, nůžky, papír (Alice Feeney)

Amalie a Adam mají manželskou krizi. Pomoct by jim mohl víkend v zasněženém Skotsku. Adam je úspěšný scénárista a Amelie pracuje v psím útulku. Manželi už jsou nějaký ten pátek a zdá se, že jsou prostě jen další běžný případ odcizení… Kdyby každý z nich neměl s tímhle víkendem své vlastní plány. Co přesně zahrnují, to se teprve dozvíme.

Coby vypravěči se oba manželé Wrightovi střídají, takže máte pocit, že oba mají pravdu, že viníkem rozpadu je určitě ten druhý. Ale neznáme celý příběh a nevíme, kdo z nich je lepší lhář. V prostřizích do minulosti můžeme hledat, kdy se to začalo kazit (a kdo začal mít tajemství jako první). A aby toho nebylo málo, penzionek, kde se ubytovali, je prý strašidelný a prokletý. Čí to byl vlastně nápad, jet právě sem?

Od Alice Feeney už jsem četla pár knih (např. Občas lžu) a tak vím, že je schopná čehokoli. Nebojí se použít pěkně nechutné věci a její hrdinky nejsou zrovna světice. Takže se jsem od začátku dívala na její nové postavy s krajním podezřením.

A opravdu – sledovat, jak se životem unavení manželé snaží nenápadně přechytračit, bylo jak díváte se na gladiátorské zápasy. Morbidní fascinace podivnými charaktery a očekávání věcí příštích. Pak do hry vstoupila ještě stará kaple, kde byli ubytovaní, a celý příběh ještě víc zkomplikovala. Navíc fakt, že Adam trpí vzácnou „obličejovou slepotou“, že nepoznává tváře, je dost podivná porucha a autorka ji musela přidat z nějakého konkrétního důvodu. Tak kdy ho vybalí?

Pochmurný příběh, poskládaný z náznaků, lží a střípků pravdy, čtenáře snadno uhrane. I když víte, že vámi bude autorka zcela jistě manipulovat, nemůžete tušit, z které strany ty facky přijdou. Vždyť sama nechala varování, že „není všechno takové, jak to vypadá na první pohled“.

Přiznávám se, že jsem tenhle psychothriller vdechla za jeden den, a i když neměl žádný zběsilý děj, potřeba znát pravdu naprosto převládla. Ďábelsky chytré.

Originál: Rock Paper Scissors, 2021
Překlad: Michaela Martinová
Vydal: Cosmopolis, 2022
314 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA