Dítě Svobody (Jax Miller)

Aby našla svou dceru, kterou nikdy neviděla, vydává se na nebezpečnou cestu do lůna fanatické náboženské komunity. Za zády má rodinu svého muže, kterého před léty zabila… Zajímavý debutový thriller, který vzbudil pozornost čtenářů.

Co mají společného opilí motorkáři, prostitutky nejhrubšího zrna, zkorumpovaní policisté, náboženští fanatikové a primitivní násilnická rodinka? Všichni se vešli do jedné knížky!

Ještě před pár lety jistou Anne O‘Donnell téměř nikdo neznal. Pak však přišel rok 2015 a Anne se rozhodla napsat syrový thriller proložený řadou vlastních zážitků. Zvolila si dravější umělecký pseudonym Jax Miller a její román Dítě Svobody na sebe okamžitě upoutal pozornost. Na přebalu knihy můžeme vidět, že ho pochválila mimo jiné i mistrně temných thrillerů Karin Slaughter.

A čím že si román získal takovou pozornost čtenářů? Tak především syrovostí a bezútěšností, které prostupují téměř každou stránkou knihy. Zápletkou příběhu je rebelská barmanka Svoboda Oliverová, která před léty měla zabít manžela, uznávaného newyorského policistu, ale díky podjatosti soudu si odseděla jen dva roky a poté byla zařazena do programu na ochranu svědků. Ještě podstatnější je, že za vraždu byl nakonec odsouzen manželův bratr Matthew a Svoboda (tehdy ještě s Vanessa Delaneyová) se musela ve vězení vzdát rodičovských práv.

Nyní odráží v zaplivaném baru kdesi v Oregonu útoky opilých a oplzlých motorkářů, jejími jedinými kamarádkami jsou prostitutky, a pak snad ještě strážník Mattley, který má pro Svobodu i přes její opilecké výstřelky slabost. Svoboda přes sociální sítě stále sleduje své už dnes dospělé děti, které dostaly jiná jména a vyrostly v pěstounské rodině náboženských fanatiků. Syn Mason se dokázal od rodiny odtrhnout, a právě stoupá po strmém kariérním žebříčku v právnické firmě. Stále ještě zaslepeně věřící dcera Rebekah dosud žije v náboženské komunitě v malém městečku v Kentucky.

Události naberou spád, když Matthewa propustí po osmnácti letech z vězení a on se se svými primitivně násilnickými bratry vydá za Svobodou, aby se pomstil. V téže době kdosi unese Rebekah, která jak se zdá, konečně utekla z pěstounské rodiny. Když se o tom Svoboda dozví, pálí za sebou mosty a na ukradené motorce se vydává do Kentucky, aby dceru našla.

Příběh je vyprávěn z několika perspektiv. Stěžejní dějová linie je samozřejmě vyprávěna z pohledu Svobody a v první osobě. Každá taková kapitola začíná větou „Jmenuju se Svoboda …“, což působí po chvilce poněkud nezvykle až divně. Jeden z komentářů na serveru Goodreads to sice sarkasticky odsoudil slovy „ale to už jsem četl nejmíň desetkrát!“, nicméně s postupujícím dějem má tahle věta čím dál větší smysl. Zvlášť pokud ji budeme chápat tak, že se hlavní hrdinka stále musí přesvědčovat o tom, kdo je teď a nechce už být za nic na světě tím, kým byla dříve.

Jax Miller údajně řadu věcí popsaných v knížce sama zažila. Ostatně když se podíváte na její fotografii, musí Vám být jasné, že kdyby tento román někdy někdo zfilmoval, měla by hrát Svobodu právě ona. Aby se dostala mimo jiné z drogové závislosti, začala o svých zážitcích psát. Výsledkem pak byl tento debut. Ať už to je pravda či nikoliv (podobných zaručených a “šokujících” biografií jsme tu už pár měli), podařilo se autorce vytvořit ponurý příběh plný násilí a bezútěšnosti. Ti, kteří tuhle knížku už přečetli, se dělí na dva tábory – jedni povazuji příběh za nereálný, druzí jsou zase ohromeni a tvrdí, že se takový příběh může stát.

Domácí násilí, prostitutce ani drogy nejsou samozřejmě nic nereálného, ale asi jen těžko by se tohle všechno vešlo do jednoho lidského příběhu (naštěstí). Nicméně Jax Miller stvořila pro svůj příběh svět, ve kterém by nikdo z nás žít pochopitelně nechtěl, ale který nás možná právě proto tak fascinuje (z bezpečí “ušáku” našeho domova). Téměř žádná scéna se neobejde bez naturalistických prvků, ať už jsou to hosté v baru, kde Svoboda pracuje, děvky na parkovišti nebo fanatická náboženská rodinka. Svět je v tomto románu nelítostná džungle, ve které je těžké přežít bez šrámů na duši i na těle. Těch pár slušných jedinců, kteří se v knize najdou (strážník Mattley, kuchař Gabriel) nemají téměř šanci, protože jsou buď chtě nechtě zneužiti, nebo jsou ve špatné chvíli na špatném místě.

Jax Miller svůj román napěchovala tolika zápletkami, že nebyl patrně čas všechny rozvinout. Platí to zejména o téměř hororově pojaté „rodince“ Delaneyových, pravé noční můře pro všechny z jejího okolí, nebo pro náboženskou sektu. U obojího se dal potenciál vytěžit lépe, nicméně podstatné je, že se autorce kromě řady syrových scén podařilo vytvořit příběh, ve kterém není čas na nudu a ve kterém se čtenář i přes různé roviny vyprávění neztratí. Ke konci příběh graduje do hořkého finále. I přes jistý optimismus na samém konci knihy se rozhodně nedá mluvit o happyendu. Tohle však není žádný „spoiler“, zvlášť když přihlédneme k celkovému ladění příběhu.

Jmenuju se Richard a právě jsem dopsal recenzi příběhu, který mě sice bavil, ale u kterého jsem byl rád, když jsem ho dočetl. A teď by to možná chtělo něco trochu odlehčenějšího…

 

Originální titul: Freedom’s Child (2015)
Vydáno: Jax Miller Limited (2015)
Vydání v České republice: DOBROVSKÝ s.r.o. v edici Knihy Omega (2018)
Přeložil: Kamil Sivák (2018)
376 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA