Čtvrteční klub amatérských detektivů (Richard Osman)

Kdo by nechtěl být Sherlockem Holmesem? Když ne ve skutečnosti, tak aspoň ve čtvrtek…

Malebná vesnička Coopers Chase má asi tři sta obyvatel a všechno to jsou penzisti nad pětašedesát let. Jedná se totiž o luxusní rezidenční místečko. A aby se rezidenti nenudili, mají bohatý společenský program. Čtvrteční klub amatérských detektivů ale není tak docela oficiální, založila ho bývalá inspektorka. Dnes čítá čtyři členy – bývalého psychiatra Ibrahima, bývalého odboráře Rona, činorodou Elizabeth a lehce chaotickou Joyce, jejíž deníkové záznamy (a myšlenkové pochody) je zábava sledovat. Spolu řeší odložené případy z inspektorčina archivu.

Ale co teprve, když dojde k čerstvé, opravdové vraždě jednoho z developerů, kteří si na bohatých seniorech namastili kapsy… vesnicí projede vlna vzrušení a čtvrteční klub ucítí svou příležitost – zverbují proto mladou konstábl Donnu z místní policie jako svého špeha a pouští se do vlastního vyšetřování…

Penzisti vyšetřující zločin – občas se takové téma, snažící se o vtipné podání, objeví. Třeba Babičky na útěku od Minny Lindgren nebo parta důchodců v Plážové chatce od Christiny Olseni. Ale severský smysl pro humor mi nějak nesedl, zato Richard Osman ví, jak na to. Jeho penzisti nesedí doma a nezírají na telku – jsou to činorodí senioři, kteří zvládají tolik aktivit, že skoro nemají ani čas umřít. Každý má za sebou pestrý život, takže se tu báječně střetávají výrazné osobnosti s těmi výstředními. K tomu ještě přidejte jemně ironický styl vypravěče, a máte neskutečně vtipnou anglickou detektivku, kde se usmíváte téměř nepřetržitě.

Sem tam sice prokmitnou smutnější příznaky stáří a smrtky, co už klepe na dveře. Hned nato si ale ta zdánlivě neškodná parta vetchých staroušků dokonale zmanipuluje celou policejní stanici, chodítky a berlemi zabarikádují bagry, no prostě kdo by se neustrnul, kdo by ty staříky nepodcenil (kdo by je nemiloval?).

I když je tu velká hromada nadsázky (hlavně v osobě nezničitelné Elizabeth, která je takový James Bond ve výslužbě) detektivní linie je správně zapeklitá a chytrá natolik, že by obstála klidně i v „serióznější“ verzi. Ale největší předností téhle knihy jsou „rezidenti“ z Klubu a jejich přátelství. Neortodoxní parta vdov a vdovců, která se navzájem toleruje a chápe, i se všemi jejich vrtochy a výstřednostmi.

Čtvrteční klub je chytrá a vtipná detektivka s ideálním poměrem sentimentu a lidskosti – možná v závěru ten sentiment trochu přidá na plynu a citlivějším duším vžene slzy do očí. Mě kniha nesmírně bavila – užívala jsem si poctivé odstřihávání všech potenciálních podezřelých, a ten dojemný závěr mě chytl za srdce. Je skvělé, že všechen ten zasloužený úspěch donutil autora – jinak úspěšného moderátora televizních pořadů – vrátit se do Coopers Chase k akčním penzistům ještě jednou. Kniha Muž, který zemřel dvakrát má v Británii vyjít v září 2021.

Originál: The Thursday murder club, 2020
Překlad: Eva Brožová
Vydal: Jota, 2021
355 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA