Vytoužená smrt (Cara Hunterová)

Nový případ „Kriminálky Temže“ začíná jako běžné vloupání, ale vy moc dobře tušíte, že to nebude jen tak. Tentokrát jde o oblíbený námět: prošetřit ostře sledovaný případ z minulosti, a najít chyby tehdejších vyšetřovatelů.

Oddělení inspektora Fawleyho ve Thames Valley vyšetřuje vloupačku, kde se majitelé statečně a hrdinně ubránili a zloděje přemohli. Nebo to tak aspoň vypadá na první pohled. Ne ten druhý se ale jejich historka rozpadá a policejní tým se pouští do hledání skutečné pravdy…

A ukáže se překvapení dne – staříci souvisí s případem, který před 15 lety otřásl celou Británií. Je možné, že tenkrát bylo vše trochu jinak, než jak to prokurátor vylíčil porotě?

Vytoužená smrt je už šesté pokračování tohoto týmu, ale není třeba trápit se vynecháním pár dílů. Jednak autorka shrne hlavní postavy hned v úvodu, a druhak stejně tušíte, co je nejdůležitější – že tu máte partu, která dohromady funguje. Možná maličko zaměnitelnou s podobnými, ale autorčin styl vyprávění je snadno rozpoznatelný.

Hunterová má ráda přímočaré policejní postupy, a hezky lineární. Nepotřebuje skákat v čase, úplně jí stačí sledovat, jak se případ posouvá minutu po minutě a po jednotlivých článcích řetězce. Zprávě patologa, šmejdění pochůzkářů, do toho přepis výslechu (na ty si autorka hodně potrpí) nebo článek na webu s žádostí o pomoc veřejnosti. Každý střípek může vyšetřování posunout zas o kus dál, a vy stejně jako policie nevíte, kam.

Cara Hunterová velmi ráda vytváří dojem, že sledujete skutečný případ krok za krokem. V podpoře toho dojmu používá známé triky – přepisy hovorů, výslechů… Tentokrát ale použila silný kalibr – důležitým zdrojem informací je tu přepis netflixovského dokumentu o skutečných zločinech. Je to tak reálné, až máte nutkání najít si ten pořad na webu – než vám dojde, že jde o totální fikci. (Ale co si dohledat můžete, je případ, který autorku inspiroval a díky němuž působí její kniha tak autenticky…)

Autorka píše tak, že nemůžete přeskočit ani řádek – co kdyby právě tam byla informace, která případ posune zas úplně novým, nečekaným směrem? A právě takových je v téhle knize tolik, že budete zírat, kam vás nakonec pravda zavede. A jak už to u autorčiných knih bývá, i tady se ukáže všemocná síla médií, které mohou pomáhat i ničit, ovlivňovat veřejné mínění, zakořeňovat nebezpečné předsudky…

Originál: Hope to die, 2022
Překlad: Markéta Polochová
Vydal: Host, 2023
421 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA