Paul Finch

Ten, který nese otcovu pochodeň dál…

Dnes čtyřiapadesátiletý britský novinář, scénárista a spisovatel se narodil ve Wiganu v hrabství Lancashire, kde strávil dětství a dospívání. Později vystudoval historii na Goldsmiths College při Londýnské univerzitě. Poté se vrátil na sever a vstoupil do řad manchesterské policie.

Když z policejních složek odešel, začal se rozhlížet po další kariéře. Lákala ho žurnalistika, a tak začal pracovat pro různé noviny na severu Británie. V téže době se u něj objevily spisovatelské sklony. Z policejní kariéry si pamatoval řadu příběhů, které by mohl vyprávět. Paulův otec Brian byl scénárista a pracoval na všech možných televizních seriálech. Dodal Paulovi kuráž, aby své zkušenosti převedl do podoby televizního dramatu nebo detektivky. Paul poslechl a od té doby se této práci střídavě věnoval.

Během novinářské kariéry spolupracoval na scénáři britské televize ITV Poldové (The Bill). Nikdo ho téměř neznal, až dokud televizi neposlal scénář vlastní policejního příběhu, který nazval Knock Off Job. Bylo to úplně něco jiného než Poldové a zhruba šest měsíců na to se začala televize o Paula zajímat. On sám si nebyl tehdy sebou moc jistý a měl dokonce podezření, že se lidé z televize více zajímají o jeho policejní práci než o něj coby spisovatele. Nicméně mu bylo nabídnuto, aby pokračoval v psaní Poldů sám. Samozřejmě na to kývl, nicméně zpočátku žádný velký průlom neudělal. Začal však získávat stále více zkušeností, a nakonec se jeho scénáře konečně dočkaly zfilmování. Ve stejné době ještě psal a editoval novinové články pro různá média a začal také vydávat krátké hororové povídky a thrillery pro americké magazíny a antologie. To se psal rok 1995 a Paul věděl, že by se jednou chtěl stát profesionálním spisovatelem.

O tři roky později začal cítit, že je v žurnalistice nadbytečný, a tak si splnil sen stát se spisovatelem na volné noze. Začátky ale byly velmi těžké a Paul se přes ně dostal jen díky podpoře své manželky Catherine. Celkem napsal přes tři sta povídek. Získaly několik ocenění a k tomu řadu nominací. V roce 2001 mu vyšla první kniha, krátký hororový příběh Cape Wrath. Jeho práce zahrnuje detektivní žánr, horor a tzv. dark fantasy.

Paulovi byl při psaní vždy inspirací jeho otec. Ten se scénáristické činnosti věnoval celých čtyřicet let a podílel se na seriálech, které byly populární od sedmdesátých let minulého století (např. Všechny velké a malé bytosti) až po první dekádu nového tisíciletí. Paul snil o tom, že bude jednou také tak úspěšný. Jeho otec ovšem zemřel v roce 2007 a synova největšího úspěchu – když začaly o šest let později vycházet romány s detektivem seržantem Markem „Heckem“ Heckenburgem – se už nedočkal. Ve stejném roce, kdy Paulovi otec umírá, začíná pracovat na scénáři k jednomu z tzv. spin-offů populárního seriálu Pán času (Doctor Who).

Filmovým stylem vyprávěné příběhy plné násilí a akčních scén sklízejí úspěchy po celém světě. Když vyšli Stalkeři, prodalo se jich za první dva týdny přes sto tisíc. Jen za poslední dva roky bylo prodáno kolem půl miliónů výtisků Finchových knih. Nyní je již na světě šestý román se svérázným a neohroženým Heckem. Podle jeho duchovního otce je kombinací detektiva seržanta, kterého si on sám pamatuje z doby u policie (tenhle člověk prý skoro nikdy nechodil domů), ale také inteligentními bojovníky se zločinem z kriminálních seriálů jako Inspektor Morse, nebo hrdiny amerických kriminálek mezi které patří „Pepek“ Doyle (Gene Hackman ve Francouzské spojce) nebo Harry Callahan (Clint Eastwood).

Paul a Cathy jsou spolu již 26 let. Stále žijí ve Wiganu, se dvěma dospívajícími dětmi Eleanor a Harrym a se dvěma špringršpaněly. V jednom rozhovoru se Paula ptali, co by chtěl mít vytesáno na náhrobku. Řekl, že něco jako „ten, který nesl otcovu pochodeň dál“. Doufejme, že ji ponese ještě dlouho, protože děsivé, nekomplikované a svižně napsané příběhu budou žádány stále.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::

http://paulfinch-writer.blogspot.cz/

VYŠLO ČESKY ::

Detektiv Mark Heckenburg

  • Stalkeři (Stalkers, 2013; Domino, 2016)
  • Znesvětitel (The Sacrifice, 2013; Domino, 2017)
  • Klub zabijáků (The Killing Club, 2014; Domino, 2017)
  • Mrtvý muž přichází (Dead Man Walking, 2014; Domino, 2018)
  • Kořist (Hunted, 2015; Domino, 2019/6) vyšlo
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA