Páté evangelium (Ian Caldwell)

Nový pohled na záhady kolem Turínského plátna stojí především na silném bratrském poutu, ale i na detailních znalostech náboženské problematiky, stejně jako vatikánských uliček…

Alex a Simon jsou dva bratři, kteří sice oba vyrůstali ve Vatikánu, ale každý si nakonec vybral jiný úhel víry – Simon je zapálený římský katolík, kdežto Alex zůstal po otci pravoslavným, východním katolíkem. Když je zavražděn jejich přítel Ugo, kurátor výstavy o Turínském plátnu, pouští se oba kněží do pátrání nejen po příčinách přítelovy smrti, ale i po pravosti jeho tvrzení, že plátno není podvrh, jak před lety prokázala radiokarbonová metoda.

Jiní autoři by okamžitě zaplnili stránky divokou akcí a tajným řádem s kápěmi, Caldwell je ale z jiného těsta a dává mnohem víc prostoru svým hlavním postavám. Tak za chvíli zjistíte, že vám oba bratři nejsou lhostejní (obzvlášť vypravěč Alex) a že spolu s odhalováním tajemství chcete vědět i o nich. Alex vám přiroste k srdci snadno, díky horlivému křesťanovi Simonovi pak zjistíte, že hluboká víra se dá zpodobnit i jinak než jako bičující se albín z knih Dana Browna – Simon rozhodně není žádná taková karikatura. Trochu nepochopitelný středověký mučedník, ale z masa a kostí.

Řada dobrodružných thrillerů se točí kolem Vatikánu a jeho tajemství. Ale žádný nenabízí pohled přímo zevnitř, zpoza vatikánských zdí, kam se žádný nepovolaný nedostane. Státeček je světem sám pro sebe, kde se vše točí kolem víry a tradic a rituálů. Souběžně s tím však i tady kypí běžný život. Díky neobvyklým hrdinům – kněžím – můžeme nahlédnout pod pokličku tajemného závoje, jaký Vatikán zahaluje, a zjistit, že i tam existuje supermarket, večírky kadetů švýcarské gardy, škrty v rozpočtu… Jak však příběh pokračuje, stává se z malinkého prostoru, plného černých rouch, zlověstná zóna, kde nevíte, komu máte věřit…

Není náhoda, že je tento román přirovnáván ke Jménu růže od Umberta Eca. I tady je detektivní linka příběhu jen jednou z vrstev, i tady najdete naprosto přesvědčivé historické souvislosti. Stejně jako u Eca i zde jsou záhady teologie stejně napínavé jako záhady vražd a intrik – možná ještě napínavější. Nikdy by vás nenapadlo, že se po jedné knize stanete expertem na evangelia, ale je to tak. Taky by vás nenapadlo pídit se po rozdělení církve na křesťanskou a pravoslavnou, ale teď víte víc než kdy předtím.

Ian Caldwell vystavěl fascinující román o záhadách historie i rozkolu církví – zasadil ho do neméně úžasného prostředí Vatikánu, kam oči turistů nevidí. (Kdo město opravdu navštívil, pro toho má kniha ještě další přidanou hodnotu – vzpomínací.) Z každé stránky nenápadně vykukují mnohaleté rešerše a výzkumy, detaily a vůbec všechno je tak věrné, ani vás proto nenapadne, že obyčejný spisovatel se k takovým informacím jen tak nedostane. Caldwell strávil na výzkumech a pilováním deset let. A na výsledku je to znát.

Kdo by si pomyslel, že bude čtení o různých verzích katolicismu, o rozporech v evangeliích tak vzrušující a podmanivé? Že vrcholem knihy nebude zuřivá honička ani ohlušující exploze, ale že budete bez dechu trnout napětím, jestli viník dojde rozhřešení nebo ne…

Originál: The Fifth Gospel, 2015
Překlad: Linda Kaprová
Vydal: Portál, 2016
494 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA