Zločin v zemi pyramid (Juan Zamora)

Zločin v zemi pyramidTucet, nebo-li dvanáct povídek obsahuje knížka „Zločin v zemi pyramid“ z plzeňského nakladatelství NAVA z pera mladého detektivkáře Juana Zamory. Po jeho románové prvotině máme možnost si přečíst útvary kratší – detektivní povídky.

Juan Zamora nám čtenářům nabízí onu známou „hru“, ve které je čtenář elegantně voděný za nos, schválně sváděn na špatné cesty, upozorňován na různé stopy a indicie, aby mu unikla ta jedině správná cesta, správný dílek skládačky, který mu odhalí, jak, kým a proč byl zločin spáchán. A Juan ty pravidla hry opravdu zvládá. Přesvědčí se o tom každý čtenář, který si knížku přečte. Vezměme třeba jenom široký záběr prostředí, ve kterých se děj povídek odehrává – je to od galérky a zaplivaných pajzlů, přes zločiny v prostředí „normálních lidí“ po vysokou politiku, či několikahvězdičkový hotel v Egyptě (té zemi pyramid). Ke spáchání zločinu může dojít opravdu kdekoliv. Volbu prostředí vhodně doplňuje i volba mluvy postav, narážky na současné dění (v době psaní povídky) nevyjímaje.
Povídky mají trochu rozdílnou úroveň, ale to odpovídá tomu, že vznikaly v různé době (možná by stálo za úvahu u všech uvádět letopočet vzniku). Jsou dobrým ukazatelem toho, že Juan se jako autor vyvíjí. A dlužno říci, že pochopitelně k lepšímu. Text se stává „učesanějším“, čtivějším, z jazykové stránky čistším a řekl bych „hezčím“. Jsou tu povídky trochu slabší, ale i ty, které byly oceněny např. Českou společností Sherlocka Holmese, a které jsou i mými favority mezi Juanovými povídkami.
Škoda jen že nakladatelství odbylo práci editorskou – unikla tak oku korektora celá řada drobných chyb a překlepů, které poněkud devalvují jinak pěknou sbírku „krimi příběhů“ s neotřelými nápady a nevšedním literárním zpracováním.

Vydala: NAVA – Nakladatelská a vydavatelská agentura, Plzeň 2008
Edice: Krimi příběhy
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Marek Veselý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA