Třikrát Flap Tucker (Phillip DePoy)

Phillip DePoy Třikrát Flap TuckerSérie amerického autora Philipa DePoye s hlavní postavou Flapem Tuckerem si tak trochu dělá legraci z žánru představovaného soukromým detektivem Phillem Marlowem. U nás vyšly tři příběhy v jedné knize pod názvem Třikrát Flap Tucker, kterou vydalo nakladatelství Alpress. Všechny tři příběhy jsou značně originální a vtipné.

Flap Tucker je milovník výborného vína a neobvyklý soukromý detektiv, který tohle označení nemá právě v lásce. Flap je za každých okolností velmi dobře oblečen a považuje to za svou “obchodní značku”. Zakázky mu zprostředkovává přítelkyně a majitelka úspěšného nočního klubu, Dalliance (zkráceně Dally) Oglethorpeová. Vztah mezi oběma je trochu nevyjasněný, dá se říci spíše v přátelské rovině, korunovaný spoustou škádlení.

Tucker je milovníkem záhad, kterým přichází na kloub formou jakéhosi meditačního stavu. Nerad o svém způsobu vyšetřování mluví, a pokud už k vysvětlování dojde, snaží se ho podat co nejrealističtěji:
„Nefunguje to tak, že zavřu oči, a všechno je mi hned jasné, kámo“ vysvětluje Flap v příběhu První, druhá, třetí Dallyinu příbuznému a pokračuje: „…Nejprve kladu spoustu otázek a sbírám informace. Teprve potom si vyhledám tichý koutek a snažím se všechno utřídit a poskládat. Zkouším podívat se na situaci vnitřním okem, nebo jak se tomu říká.“

Právě v tomto prvním příběhu nás pozval Phillip DePoy do divokých appalachijských kopců, aby i v této detektivní sérii ukázal krásu a tajemnost krajiny, kterou miluje. Záhadný příběh, kde straší duch kdysi zmizelé dívky a po padesáti letech mizí další malá holčička, ale možná je všechno úplně jinak.

Jak už napovídá název – Tanec smrti – hraje ve druhém příběhu jednu z rolí tanec. Za zvláštních okolností je vždy Flap přivolán k mrtvému tělu, na němž je vzkaz s názvem tance. Kdosi si nebezpečně pohrává nejen s Tuckerem, který se dostává do nezávidděníhodných situací. Ovšem, jedná se o Flapa, který se ze všeho dokáže mistrně vyvléknout… Výsledkem je zdařile propletený a napínavý příběh.

V příběhu Umřít je snadné se dostane do problémů sama Dally a je na čase znovu přehodnotit vzájemný vztah s Flapem. Tucker náhodou zjistí, že Dally přicházejí zvláštní vzkazy, o kterých on nemá vědět. Zdá se, že je v jejím životě tajemství, o kterém Flap jako nejbližší přítel nemá ani tušení.

Poutavé, vtipné a přesto dokáže autor i dobře vytvořit napětí a pohrávat si s ním. Výborné dialogy. Zkrátka číst tuto trojici příběhů je veliká zábava, šarmantního Flapa si člověk určitě zamiluje. Jen škoda, že příběhů s tímto soukromým detektivem je pouze pět, přičemž dva zbývající u nás zatím nevyšly.

První, druhá, třetí (Easy as 1,2,3,)
Tanec smrti (Dancing Made Easy)
Umřít je snadné (Dead Easy)

Vydalo nakladatelství Alpress v edici Klokan, 2007
493 stran

Share Button

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.