Zlatý kámen (Matthew Reilly)

Matthew Reilly Zlatý kámenMilitary thriller kombinovaný s pátráním po starobylém artefaktu – co z toho jen může vzniknout?

Nějaká ozbrojená parta lidí je uvnitř nějaké hory v Súdánu a chce najít nějaký kámen. Zmatený člověk je od první stránky vržen doprostřed zběsilé akce, aniž by věděl, co, jak a proč. Pouze se dozví, že je těch lidí devět a jak se jmenují, resp. jejich přezdívky, ale proč s sebou mají desetiletou holku, to ví jen Pánbůh. Ale i když se člověk vůbec nechytá co do souvislostí, chytne ho adrenalin. Parta totiž závodí s časem a důmyslnými překážkami staroegyptských architektů uvnitř té hory, k tomu rychlé střihy, prostě není moc času na přemýšlení. Ale zrovna když člověk přeci jen začne brblat, kterýpak předcházející díl by mu vysvětlil, co se to tam děje, příběh se sám naštěstí vrátí o deset let zpátky a postupně začne všechno dávat smysl.
Je tu jakýsi artefakt, Závěrečný kámen, který byl rozdělen na sedm dílů. Kdo najde a spojí všechny části, ten bude moci vládnout světu. Takže ty části chtějí najít všichni. Hlavní hrdina Jack West Jr., drsný klaďas každým coulem, vede skupinku elitních bojovníků, kteří se snaží zabránit dvěma nejvážnějším soupeřům v ukořistění všech sedmi dílů. Ty byly kdysi uloženy do kolosálních monumentů, dnes známých jako Sedm divů světa (proto ten původní anglický název.) K těm se v knize váže spousta odborných výkladů, kde se to jen hemží Ptolemaiovci a Imhotepy a člověk jen odhaduje, co z toho je imaginace (nejspíš drtivá většina) a co z toho má reálný základ. Navíc ti lidi tam pořád přeskakují nějaké římsy, pasti a nástrahy, až to připomíná Prince z Persie. A i když je každá past trochu jiná a doprovází ji dokonce i mapky a kreslená schémata, časem se omrzí.

V podstatě jde především o to, jak dopadne závěrečné střetnutí, ke kterému vše směřuje a na které je čtenář zvědavý, ať chce nebo nechce. Že se tam sejdou všechny strany, je nasnadě. Jednak evropská koalice, vedená pochopitelně vatikánským jezuitou, jednak Westova parta a hlavně Američané. Ti jsou v tomhle příběhu úhlavními padouchy (nejspíš protože jsou autor i hlavní hrdina Australané.) Ale buďte v klidu, Westova hrstka statečných odolá jakékoli přesile.
Když to celé člověk nebude brát moc vážně (což opravdu není těžké) a nechá se unášet přeskakováním pastí, demolováním starých chrámů, masakrováním nepřátel a chrabrostí přátel, tak si román může i užít. Prostě vypnout a bavit se. Neočekávat žádné literární zázraky. Naštěstí zde jednoduchou zápletku a černobílé postavy mírně vyvažují kvanta stříleček, závodů s časem, zběsilých útěků a dalších adrenalinových eskapád. Pohádka pro velké kluky…

Originál: Seven Ancient Wonders, 2005
Překlad: Dalibor Míček
Vydal: Alpress, 2006
www.alpress.cz
412 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA