Velký pitaval z velkého města 1. (Ladislav Beran)

Velký pitaval z malého městaNa základě skutečných případů připravil Ladislav Beran soubor povídek Velký pitaval z malého města. Část první. Tento soubor čítá dvanáct a půl případů. Ano přesně tolik, protože na vyřešení toho posledního si budeme muset počkat na druhý díl sbírky případů. Zajímavý tah, jak nalákat čtenáře. Je to vlastně jen takové zpestření, protože se tyhle příběhy čtou krásně jako když zobete třešně. Párkrát zobnete a jste na konci sáčku, totiž knihy.

Řekla jsem si, že si vždycky přečtu jeden případ, ale ono to člověku nedá. Partička v čele s Machem, Studničkou a Čtverákovou je sympatická a lidská a vůbec nepřipomíná ty drsné policisty z románů. Autor ale velmi dobře ví, o čem píše, protože ještě donedávna byl i on sám kriminalistou.

Příběhy psal sám život a ten sám o sobě je velmi pestrý. Ačkoliv se jedná o kriminální žánr, nechybí humor, ať už mezi skupinkou vyšetřovatelů nebo popichování z jedné strany barikády vůči druhé (rozuměj kriminalisté a kriminálníci).

Případy vážné i ty méně vážné, ze všech čiší jakási pohotovost a hlavně lidskost. Jak moc by se člověku chtělo věřit, že je takových lidí u naší policie víc. Člověk si při čtení hned vzpomene na tu vzácnou Markovu partičku v čele s radou Vacátkem. Písečtí a okolní čtenáři si určitě rádi přečtou příběhy, které se staly v jejich okolí, my ostatní jsme trochu ochuzeni o znalost prostředí, což ale vůbec nevadí. Je to drobnost, která je spíše naopak něco jako bonus. A co teprve lákadlo v podobě nedokončeného posledního případu. Zbývá nám totiž ještě se dozvědět, kdo byl ten muž, který nikomu nechyběl. Jenže to si budeme muset počkat až na vydání druhého dílu, který má vyjít v prosinci 2008.

Vydalo nakladatelství: J&M, Písek, 2008
ISBN: 978-80-86154-66-4

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY