Zimní oběť (Mons Kallentoft)

Mons Kallentoft Zimní oběťV jednu z neskutečně silných zim se odehrává příběh, který na naše knižní pulty přivádí novou sérii s kriminální inspektorkou Malin Forsovou. Autorem je švédský spisovatel Mons Kallentoft a příběh má název Zimní oběť (HOST, 2011).

Vítejte v Linköpingu. „Město nenasytné navzdory své malosti, minulost překrytá jen tenkým nátěrem.“ (23) Za jedné třeskuté mrazivé noci je nedaleko tohoto města v pustině na osamělém dubu nalezeno pověšené tělo zmasakrovaného obézního muže. Případ dostane na starost mladá kriminální inspektorka Malin Forsová a její kolegové z linköpingské policie. Tým musí zjistit, kdo je zavražděný muž, jak se ocitl na stromě a kdo je jeho vrahem.
Identitu oběti ukáže až uveřejnění posmrtného portrétu v médiích. I tak však zůstává Bengt Anderson zvaný „Bengan Míč“ velkou neznámou. Zajímavá místní figurka na okraji společnosti, která prakticky nikoho nezajímá, pokud ovšem není potřeba vrátit míč zpoza plotu při fotbalovém zápasu. Někoho však zajímat tento člověk musel, aby na něm spáchal tak hrůzný zločin.
Inspektorka Forsová se svým týmem prošetřuje život „Bengama Míče“ v nedávných dnech, minulosti, jeho známé, příbuzné. Všechny cesty je zavádí k podivné matriarchální rodině Murvallových, jejíchž tři synové mají násilnickou minulost a dcera, která se živila jako sociální pracovnice byla brutálně znásilněna a od té doby je na uzavřeném oddělení vadstenské nemocnice. Ale pak je tu i pohanský rituál zimní oběť, který jednou za rok kdysi vykonávali vikingové. Internet sdružuje jistou diskusní skupinu zabývající se touto okultní záležitostí. Možných pachatelů je několik a i když možná budete tušit toho nejpravděpodobnějšího, stejně budete s napětím sledovat linköpingské vyšetřování.

Malin je prakticky matka samoživitelka a právě prochází se svou 13-letou dcerou podobnou situací, ve které se kdysi ocitla sama. Navíc se velmi těžko se vyrovnává s Toviným dospíváním. Se svým ex-manželem Jannem vychází velmi dobře a nejspíš by byla ráda, aby k sobě našli cestu namísto toho, aby se Janne vrhal do dalších a dalších humanitárních misí. Občas jí trochu pomůže zlepšit náladu sklenka tequily. Co Forsové nevychází v osobním poli, daří se lépe v práci. Velmi dobře se dokáže vcítit do činů druhých a má v sobě cosi jako „6. smysl“, který ji pohání vpřed. Kolikrát se tak pouští za svými intuicemi sama bez kolegy Zachariase Martinssona zvaného Zeke, za což sklízí jeho kritiku. Cítí se nejen opomíjen, ale má i obavy o svou parťačku.
Se svými kolegy nás zvláštním způsobem nás seznamuje přímo Malin ihned ve druhé kapitole, když si představuje jejich ranní míjení ve stanici. Každého krátce zhodnotí včetně jeho zálib a skrytých vad na těle či charakteru. Ať už je to Karim Kabare, nejmladší policejní ředitel v zemi, který velmi rád vydává prohlášení pro tisk, vrchní komisař Sven Sjöman, majitel velkého břicha nebo třeba milovník psů Börje Svärde.

Mons Kallentoft je dobrý vypravěč a jeho vyjadřování je občas až poetické. Možná se tento styl bude zdát někomu příliš zdlouhavý, i on má však své kouzlo. Autor text prokládá pasážemi ať už výroky mrtvého oběšence nebo jeho reakcemi na aktuální dění, které rozhodně čtení osvěžují a občas působí až tragikomicky.
„Okolo stromu je skoro až k silnici natažená policejní páska.
A to na stromě. Nepříliš lákavý pohled.
Oči se zdráhají uvěřit.
Hlasy vyprávějí.“ (27)
„Krev mi zamrzla v těle.
Krev zamrzla i na obloze, ve hvězdách a těch nejvzdálenějších galaxiích. A přece tu jsem. Už však nemusím dýchat, s tím provazem kolem krku by to ostatně ani nešlo.“ (28)

V závěrečné části dostává tento ne úplně oddechový příběh, plný myšlenkových pochodů živých či mrtvých, rychlejší spád.

Zimní oběť je silný příběh plný temných vášní, dávných hrůz a trochy okultismu. Spíše než knihy s inspektorkou Hussovou Helene Turstenové připomíná tento román neustále přítomným mrazem a brutalitou zločinu prvotinu Asy Larssonové Sluneční bouře, která měla ale větší spád a silnější atmosféru.

Kniha Zimní oběť se velmi rychle stala bestsellerem a práva byla prodána do jedenácti zemí. V plánu je i filmové zpracování detektivní série. Než Mons Kallentoft napsal tuto knihu označovanou jako „literární detektivka“, byl autorem tří oceňovaných beletristických prací. Na další díl série s inspektorkou Malin Forsovou se můžeme těšit v prosinci 2011, kdy by měl vyjít román s názvem Smrt v létě.

Název originálu: Midvinterblod, 2007
Překlad: Luisa Robovská, 2011
Vydalo nakladatelství HOST, 2011
www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
448 stran

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA