Démoni (Karin Slaughter)

798_demoniNa razii v drogovém doupěti přišli pozdě… I tak jsou nyní všichni v ohrožení života. Co se skrývalo ve sklepě?

Policistka Lena Adamsová opravdu nezažívá zrovna nejlepší období. Potratila toužebně očekávané dítě, je vyslýchána v souvislosti se zátahem v drogovém doupěti, s manželem Jaredem prožívají krizi. Jednoho večera, když už vše vypadá, že se usmíří, vtrhne do jejich domku neznámý muž a střelí Jareda do zad brokovnicí. Šokovaná Lena z posledních sil útočníka zneškodní za pomocí Jaredova kladiva, ale musí čelit dalšímu muži, který se v domě záhy objevuje. Podaří se jí odzbrojit i jeho a v nepříčetnosti ho chce zabít, jenže to už se objevuje další muž…
Tohle však není zabiják, ale agent Will Trent z Úřadu pro vyšetřování v Georgii (GBI). Na poslední chvíli zabrání Leně ve chladnokrevné pomstě.
Agent žije se svou přítelkyní, doktorkou Sárou Lintonovou. I oni prožívají menší krizi. Sára má pocit, že jí Will něco tají, že se jí odcizuje. On však nemůže před Sárou přiznat, že pracuje v utajení a že se snaží infiltrovat do skupiny gangsterů, kteří málem zabili syna Sářina prvního muže. Ani že se s Lenou setkal na místě činu. Sára totiž vidí Lenu za to, že její bývalý manžel zahynul právě kvůli Lenině nezodpovědnému chování.
Vyšetřování se rozjíždí naplno. Čím Lena tolik naštvala místní gang, že se rozhodl k tak tvrdé odplatě? Co se vlastně stalo při zátahu v narkomanském doupěti? Co tam ještě policisté objevili?

Ve svém novém románu nás americká autorka Karin Slaughter zavede do fiktivního okresu Grant County. Ačkoliv se kniha řadí do série Will Trent, která je situována převážně do Atlanty, většina děje se odehrává v tomto fiktivním okresu amerického státu Georgia. Hlavní hrdinou není jen Will Trent, ale i Sára Lintonová a také Lena Adamsová, dámy, které známe i z dřívějších románů (Lenu mj. z titulu Pavučina).
Zatímco v posledně vydané knize Kriminálník jsme byli svědky prolínání policejní práce v sedmdesátých letech a v současnosti, přičemž jsme se seznámili se surovými praktikami neznámého zabijáka, zde musí bojovat hrstka policistů s nelítostným buranským gangem, který řídí fantom, jemuž všichni říkají Mocný běloch. Jeho působení je tak široké, jeho unikání policii a informace tak dokonalé, že mnozí dokonce pochybují, zdali vůbec existuje a nejde jen o pouhý mýtus.

Pokud se vám už nějaká kniha od Karin Slaughter dostala do ruky, pak nejspíš víte, že se autorka s ničím moc nemaže. I v Démonech jsou buď postavy na opačné straně zákona, to jest brutální vrahové, pedofilové nebo narkomani, či jsou sice na té správné straně, tedy chtělo by se říci „ti hodní“, ale ti jsou za ta léta vystavování zlu v té nejsyrovější podobě už apatičtí a bez jakýchkoliv iluzí. I když naděje je tu vždycky, a pokud nějaká jiskřička vysvitne, z posledních sil se jí snaží dát šanci. Nic jiného už totiž na tom světě nemají.
Taková je Sára Lintonová, která přišla před pěti lety o manžela, který byl zavražděn, ale teď má Willa, jenž jí vrátil důvod proč žít. Podobně je na tom i Lena Adamsová, trpící pocitem viny za smrt Sářina muže, ztrátou dítěte a málem ztrátou nového manžela. Také Will si nosí své šrámy na duši, a to už od dětství, kdy byl mnohokrát týrán a nakonec skončil v dětském domově. Ale naštěstí má Sáru.

Démonech se otřeme o drogovou problematiku, ale děj se hlavně točí okolo únosů, zneužívání a týrání dětí. A celkem dopodrobna. Můžeme si sice říkat, že je to příběh, jenomže všichni víme, že se podobné věci dějí a při čtení nám bude běhat mráz po zádech z toho, co někdo může zažít namísto klidného a šťastného dětství.
Příběh vyprávěný bez příkras se odehrává na teplém jihu, ale je patřičně mrazivý. Bez obalu vyprávěné scény kontrastují se zdánlivou ospalostí jižanských městeček. Opět si tak můžeme připomenout, proč mají tyto příběhy v oblibě severští čtenáři – tvorba Karin Slaughter skutečně severské thrillery v mnohém připomíná. V románu navíc najdeme několik silných momentů, ať už je to nalezení a „výslech“ uneseného chlapce, drsný pokus o usmíření Sáry a Willa nebo zavlečení agenta do klubu mezi gangstery.

Docela jsem zvědavý na filmovou podobu příběhů s Willem Trentem. Jak jsem už psal v recenzi
Kriminálníka, skutečně se o tom jedná. Měly by být natočeny tři díly, počínaje Tryptychem. Ty z vás, co už teď kroutí pochybovačně hlavou, by snad mohl uklidnit fakt, že si vše vzala na starosti stejná společnost, která stála i za zfilmováním Larssonova Millénia. A myslím, že to dopadlo velice slušně.
Pokud se chcete vydat na americký Jih a máte alespoň trochu silné žaludky, připojte se k Willu Trentovi a Sáře Lintonové. Zažijete docela drsnou jízdu, při které knihu určitě z ruky jen tak nedáte.

Originální titul: Unseen (2013)
Vydáno: Century, imprint of Random House, Londýn (2013)
Vydání v České republice: Domino (2013)
Přeložila: Hana Čapková (2013)
352 stran
www.dominoknihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA