Zápach odlivu (Håkan Östlundh)

Hakan Östlundh - Zápach odlivu První kniha ze série o detektivovi Bromanovi vychází příští týden v nakladatelství Baronet. V rodném Švédsku je knížka velmi známá, pro nás je to naprostá novinka. Zápach odlivu je skvělý a mistrně napsaný thriller odehrávající se na ostrově Gotland.

Osobně jsem zatím nepodlehla šílenství po severských detektivkách, protože mi upřímně řečeno připadají psané jako přes kopírák. Ale Östlundh se naštěstí dokázal vyhnout nešvarům, které jsou snad v každé druhé detektivce. Konkrétně nesnáším tyto tři věci: Za prvé mi vadí sáhodlouhé popisy nevlídného počasí, ze kterých na mě padá deprese. Nic proti počasí, ale věnovat mu několik stránek, mi přijde lehce přehnané. Obzvlášť ve chvíli, kdy počasí nemá vliv na zločin, ale pouze dokresluje atmosféru. Druhá věc je hlavní hrdina alkoholik. S tím souvisí třetí věc: únavné vnitřní monology, ve kterých si dotyčný alkoholik stěžuje na to, že mu: zemřela žena, utekla žena, neutekla, ale nerozumí si a schyluje se k rozvodu, anebo stále nemůže najít žádnou, která by s ním vydržela.

Jak se s tím porval autor? Naprosto geniálně. Na popisy počasí si vystačí s několika větami obsahujícími hodně básnických obratů. Téměř geniálně vám dokáže vsugerovat všudypřítomný zápach, ale dělá to tak, že žasnete nad jeho metaforami a personifikacemi a nevnímáte, že obsah je vlastně dost nechutný.
Hlavní hrdinou je policista Frederik Broman, který je (světe div se!) naprosto normální. Je mu kolem čtyřiceti a na ostrov Gotland se odstěhoval se svou manželkou a dvěma dětmi. Je léto, jeho žena má prázdniny a na začátku knihy si společně užívají nový život, který jim připadá bezstarostný. Zřejmě vám nemusím říkat, že jejich idylka nebude trvat příliš dlouho. Frederik se ujímá vyšetřování bizardní vraždy a do případu je pomalu vtahována i jeho rodina. Zprvu jde pouze o děsivé sny, ale ty se postupně změní v noční múru a boj o holý život.

Vnitřní monology tady sice jsou, ale týkají se vraha. Ten vás nechává nahlédnout do svého pokřiveného myšlení a vy můžete sledovat jeho plány. Monology jsou psané kurzívou, nejsou delší než jednostránkové a vy je zhltnete už jen proto, že v nich budete hledat vodítka, která vám napoví, kdo tady tak záhadným způsobem vraždí.

Zápach odlivu mi spíš než severskou detektivku připomíná americký thriller. Snad je to výstavbou příběhu, snad jazykovými prostředky, snad uváděním značek aut, obchodů či jídel. A možná je to tím, že autor dlouhá léta pracoval jako novinář a scénárista a je zvyklý vyjadřovat se ve zkratce. Důraz se klade na dialogy a nejdůležitější je tady zločin a jeho vyšetřování. Postavy jsou skvěle prokreslené a příběh vás vtáhne do děje už na prvních stránkách. Jména jsou snadno zapamatovatelná a příběh univerzální tím způsobem, že se mohl odehrát kdekoliv na světě.

Po nálezu rozpůlené a vykuchané ovce následuje první vražda a po ní hned druhá. Obě oběti byly rozříznuté přesně na dvě části, což policistům dělá těžkou hlavu. Skutečný problém nastane ve chvíli, kdy si uvědomí, že vrah je poblíž a zřejmě nemá v úmyslu s vražděním skončit. O jeho totožnosti můžete uvažovat a teoreticky byste jej i mohli odhalit (nebo spíše tipnout). Jediná věc, kterou bych knížce vytkla, je vrahův motiv. Ale nebudu vám nic prozrazovat. Přečtěte si to a posuďte sami.
Celkově vzato je Zápach odlivu nejen výborná detektivka, ale od nakladatelství i skvělý marketingový tah. Severské detektivky jsou dnes velmi vyhledávané a tento příběh se bude navíc líbit i těm, kteří severské detektivky nijak nemusí.

Originál: Släke
Překlad: Tereza Dudková
Vydalo nakladatelství Baronet, 2012
424 stran
http://baronet.cz/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA