Tony Black

VYŠLO ČESKY I ODKAZY

Nový úspěšný nástupce Iana Rankina pokračuje v tradici skotské drsné školy…

Tony Black
Foto: © Dan Phillips

Cenami ověnčený žurnalista, editor a spisovatel, jeho články se objevují v předních britských novinách. Narodil se v Austrálii, ale brzy s rodiči odcestoval a vyrůstal ve Skotsku a Irsku. Vystudoval literaturu a začal pracovat jako novinář. Bylo mu však jasné, že chce prorazit především jako spisovatel. Napsal čtyři růžné romány, které se však buď netrefily do momentálních trendů, nebo domluvené nakladatelství zkrachovalo. Až jeho pátý literární pokus o novináři, který praští ministra, přijde o práci a je okolnostmi donucen stát se soukromým vyšetřovatelem, se stal přes noc hitem a zařadil Tonyho Blacka mezi autory románů. A to dokonce mezi autory žánru tartan Noir, skotské drsné školy. Hned svou prvotinou Paying for It byl přirovnáván k Ianu Rankinovi, a ačkoli to vehementně popírá, těžko se tomu srovnání ubránit – každá nová detektivka, odehrávající se v Edinburghu a mající za hrdinu postavu s temnou minulostí a náchylností k alkoholu, se bude porovnávat s tvůrcem Johna Rebuse.
Dle svých slov novinařina autora perfektně připravila na dráhu spisovatelskou. A to nejen tím, že si díky tomu umí poradit s termíny i se spisovatelským blokem; největší plus vidí hlavně ve své počáteční praxi zpravodaje z edinburghské klubové scény, kdy se ve snaze dostat se do pochybných barů a vyždímat z nich nejnovější drby setkal s bohatou řádkou velmi podivných kriminálních existencí a vyslechl přitom hodně drsných příběhů…
Hrdina čtyř detektivních knih Gus Dury je podle autora „zdráhavý detektiv, zato nadšený alkoholik.“ Nedávno však Duryho opustil a začal novou sérii s inspektorem Robem Brennanem, zůstal však věrný Edinburghu a pochmurné atmosféře. V češtině vyšel první díl, Pravda krvácí.

ODKAZY ::
Oficiální stránky: www.tonyblack.net
Facebook: https://www.facebook.com/t.black.uk
Twitter: https://twitter.com/TonyblackUk

VYŠLO ČESKY::
Inspektor Rob Brennan

  • Pravda krvácí (Truth Lies Bleeding, 2011; Baronet, 2012)
  • Vražedná míle (Murder Mile, 2012; Baronet, 05/2013) NOVINKA
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA