V sevření mrtvého (Peter James)

Peter James V sevření mrtvéhoV sevření mrtvého je sedmý román ze série Superintendent Roy Grace zasahuje. Autorem je Angličan Peter James a knihu vydalo nakladatelství Brána.
Pokud znáte Jamese jako autora hororových thrillerů, připravte se, že s těmi nemá tato série téměř nic společného. Žánrově jde o krimi příběhy, které působí velmi reálně. Autor klade důraz na vyšetřování a všem svým postavám věnuje hodně prostoru. Potrpíte-li si na srovnání s jinými autory, pak vězte, že tenhle příběh má leccos společného s P. D. Jamesovou, R. Rendellovou i C. Woolrichem.
Stavba příběhu a její spění k pointě připomíná Rendellovou a chování a myšlení postav je blízké postavám Jamesové. Woolrich se proslavil motivem závodu s časem. I tady jde postavám o život a i tady to vypadá, že proti nepříteli nemají žádnou šanci.
Příběh začíná vcelku banálně. Na prvních stránkách můžeme sledovat několik postav, které se o několik kapitol později střetnou během autonehody. Dalo by se říct, že to není nic zvláštního. Nehody se stávají každý den, tak proč to dramatizovat? Jenomže už brzy zjistíte, že tato autonehoda je pouze výchozí situací pro následující děj.
Policie má svědky a má tedy vcelku jasno. Mladý cyklista jel v protisměru, žena v osobním autě kvůli němu strhla volant a nabourala do výlohy, dodávka za ní nabourala do cyklisty a odmrštila ho pod kola kamionu. To, co je tady typický Peter James, jak ho známe z jiných žánrů, jsou detailní popisy, při kterých vám hrůzou vstávají vlasy na hlavě a možná se i zvedá žaludek. Přesto tu není pasáž, ve které by přeháněl, nebo schválně poukazoval na to, že je něco nechutné. On prostě jen zachycuje skutečnost a střídmě popisuje to, co viděli svědci nehody a záchranáři.
Cyklista po příjezdu záchranářů umírá zaklíněný pod kolo kamionu, řidič bílé dodávky ujel z místa nehody a řidič kamionu a žena za volantem osobního auta si prožijí perné chvíle. Řidič kamionu nedodržel pauzy během jízdy a žena má v sobě zbytkový alkohol z včerejšího flámu. Přesto všechno to nejhorší na ně teprve čeká. Ukáže se totiž, že cyklista pochází z Ameriky, kde jeho rodina patří k vyhlášeným mafiánským klanům. Do Anglie přijíždí chlapcova matka, dcera mafiánského bosse, který si odpykává ve vězení několik doživotních trestů, a přísahá pomstu každému, kdo podle ní nese zodpovědnost za smrt jejího chlapečka. A že pro ni nebude problém najmout zabijáka, je asi jasné.
Nebudu prozrazovat, kdo všechno umře, a zda vůbec někdo přežije, ale věřte, že vražd tady bude požehnaně. Kniha je napsaná tak, že čtenář vůbec netuší, kdo je další na řadě, a co si pro něj nájemný vrah přichystal. A pokud si myslíte, že dopředu uhádnete, jak příběh skončí, pak vás zklamu. Pointa je poměrně překvapivá. Nu, možná vás překvapí i to, jakým směrem se příběh začne ubírat a jak se bude vyvíjet.
Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi napínavé příběhy, co vás doslova přikovají k židli a nepustí vás, dokud nebudete na poslední stránce. A i když to nebyl hororový thriller, V sevření mrtvého jsem si užila.
Originál: Dead Man’s Grip (2011)
Překlad: Stanislav Pavlíček
Vydalo Nakladatelství Brána, Praha 2012

328 stran
http://brana-knihy.cz/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA